DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ 

17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego.

 

 

 

 

więcej...

 

WYKŁADOWCY

W skład naszego zespołu wchodzą znani i cenieni wykładowcy. Wszyscy są praktykującymi organistani z dużym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 więcej... 

Zaplecze instrumentalne

Dysponujemy dużym zapleczem instrumentalnym. Studenci mają okazję korzystać z wielu profesjonalnych instrumentów w kilku lokalizacjach. Mogą również koncertować w świątyniach.
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Twój 1% dla piękna

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działa w naszej diecezji już blisko 50 lat. Jego celem jest prowadzenie działalności pożytku publicznego – edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej.

Rozwijamy pasje dzieci, młodzieży i dorosłych na sześciu kierunkach, licznych kursach i warsztatach oraz w chórach. Organizujemy koncerty, śpiewniki i konkursy upowszechniające tradycje narodowe i regionalne. Wydajemy książki i płyty, aby promować polską i śląską kulturę muzyczną w kraju i za granicą.

Zachęcam do wsparcia naszej działalności poprzez przekazania 1% podatku. Raz w roku sami możemy zdecydować, na co zostanie przekazany nasz podatek. Chciejmy wesprzeć inicjatywę, z której pośrednio sami korzystamy – nasz Instytut wykształcił kilkuset muzyków kościelnych w naszej diecezji, prowadzi stałą formację duszpasterską osób, które swymi muzycznymi talentami służą Kościołowi.

Przekazanie 1% podatku nic nie kosztuje, a pozwoli naszemu Instytutowi na jeszcze lepsze realizowanie naszych celów statutowych. Zachęcam szczególnie emerytów i rencistów do takiej formy pomocy – wystarczy, że wypełnicie formularz PIT-OP (niecała jedna strona), a przyczynicie się do rozwoju muzycznych talentów dzieci i młodzieży.

Z góry dziękuję za wszelką życzliwość! Wszystkich ofiarodawców polecam modlitwie, ale również i Was proszę o modlitwy w intencji Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Dyrektor DIMK

 

Wrzosola 2018

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza dzieci i młodzież śpiewające w zespołach wokalnych na coroczne wspólne śpiewanie w Opolu-Wrzoskach – Wrzosola 2018. 

Tegoroczne XVI już spotkanie będzie miało formę warsztatów wokalno-instrumentalnych, co będzie dla uczestników unikatową okazją obcowania z wykonywaną na żywo muzyką nie tylko wokalną, ale także instrumentalną.

Zajęcia będą prowadzone pod okiem muzycznych opiekunów oraz wysokiej klasy chórmistrzów, dyrygentów i kapelmistrzów. Składać się będą z zajęć związanych z emisją głosu (zespołową i indywidualną) oraz śpiewu w zespole wokalnym wraz z orkiestrą dętą Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Bonus Sonus. Finałowym punktem imprezy będzie wspólna, otwarta prezentacja wyćwiczonych utworów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalnoinstrumentalnych.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 17.03.2018 r. w godz. 9:00-13:00 w kościele św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach.

Tradycyjnie zapraszamy do udziału zwłaszcza schole liturgiczne, które jednym z najważniejszych swoich śpiewaczych zadań, czynią ubogacanie śpiewem liturgii, przede wszystkim zaś liturgii mszalnej.

 

Regulamin Wrzosoli 2018

 

Karta zgłoszeniowa

 

Muzyka jest piękna - bajka dla dzieci

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Prace należy przesyłać do 30 września 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatora konkursu: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7; 45-054 Opole (z dopiskiem Muzyka jest piękna). Nagrodą jest opublikowanie w Wydawnictwie SINdruk w Opolu oraz ogólnopolska promocja bajki.

 

Szczegóły w regulaminie.

 

 

IV Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna (z wyłączeniem kierunku organy w średnich szkołach muzycznych) do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Konkurs odbędzie się 25 maja 2018 r. w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Tradycyjnie konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach: literatura organowa oraz akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji.

Kandydatów oceniać będzie międzynarodowe Jury zaproszone przez organizatorów. Nowością w tym roku będzie powołanie specjalnego Jury, w którego skład wejdą uczniowie V roku Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz uczniowie szkół uczestników konkursu.

Zgłoszenia należy przesłać do 30 kwietnia 2018 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 Do pobrania: 

 

Pueri Cantores Opolienses 

Szanowni Państwo!

Drodzy Przyjaciele DIMK!

Mili Goście odwiedzający strony i portale społecznościowe DIMK!

18 marca bieżącego roku, o godz. 15.00, w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Opolu-Chabrach odbędzie się inauguracja opolskiego chóru chłopięco-męskiego DIMK Pueri Cantores Opolienses (dyr. Anna Sikora). Chór jest kolejnym zespołem działającym przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Za jego pracę bezpośrednio odpowiadać będą: Anna Sikora, Tadeusz Eckert oraz Ewelina Szendzielorz. Bardzo zależy mi, aby czas do inauguracji owocnie wykorzystać do pozyskania kolejnych chłopców i mężczyzn do śpiewu. Bardzo proszę wszystkich o każdą pomoc: modlitwę, pomysły, podpowiedzi, posyłanie swoich synów, ale także życzliwość dla tej idei.

Tegoroczny tzw. 1%, który gromadzimy w DIMK, zechcemy przeznaczyć w dużej mierze na działalność chóru Pueri Cantores Opolienses.

Niech muzyki będzie jak najwięcej!

Niech PIĘKNO będzie wokół nas!

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami i szacunkiem

ks dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Dyrektor DIMK

 

Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w dniach 02.01.2018-30.06.2018 r. realizuje projektu"Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju", który jest finansowany ze środków Fundacji PZU. 

Edukacja muzyczna znacznej części społeczeństwa kończy się wraz z ukończeniem szkolnego przedmiotu "muzyka". Jedynie wybitnie utalentowane jednostki kontynuują edukację muzyczną w życiu dorosłym, a przecież wykonywanie muzyki spełnia istotną rolę w kształtowaniu kultury estetycznej, sfery uczuciowej oraz postaw etycznych człowieka. Intensyfikując procesy poznawcze, pobudzając wyobraźnię i twórczą aktywność przyczynia się do wzbogacania osobowości. Zespołowe wykonywanie muzyki np. w chórze mieszanym pozwala na integrację społeczną i kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, zaś przygotowanie do występów publicznych i koncertowanie wspomaga u młodzieży i osób dorosłych poczucie własnej wartości. Projekt "Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju" jest odpowiedzią na te potrzeby i ma na celu ukazanie roli zespołowego wykonywania muzyki na kształtowanie kultury estetycznej, postaw etycznych, intensyfikację procesów poznawczych, pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności u młodzieży i dorosłych poprzez śpiew w chórze mieszanym, zajęcia z emisji głosu, próby i koncerty chóru oraz zajęcia z zasad muzyki i kształcenia słuchu.

 

 

Program grantowy Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej realizuje projekt „Nowoczesna edukacja muzyczna” w ramach programu grantowego Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Celem projektu jest podniesienie jakości działań edukacyjnych w zakresie promowania wyższej kultury muzycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z woj. opolskiego kształcących się w naszym instytucie.

W ramach projektu zakupione zostanie wyposażenie (ławki i krzesła) sal, w których odbywać się będą zajęcia z zasad muzyki, kształcenia słuchu, historii muzyki, teoria chorału gregoriańskiego oraz form muzycznych i organoznastwa.