DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ 

17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego.

 

 

 

 

więcej...

 

WYKŁADOWCY

W skład naszego zespołu wchodzą znani i cenieni wykładowcy. Wszyscy są praktykującymi organistani z dużym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 więcej... 

Zaplecze instrumentalne

Dysponujemy dużym zapleczem instrumentalnym. Studenci mają okazję korzystać z wielu profesjonalnych instrumentów w kilku lokalizacjach. Mogą również koncertować w świątyniach.
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Drodzy sympatycy i miłośnicy muzycznego piękna!

 Przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia!

 

Wspomnienie patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii, które wiąże się z datą 22 listopada, jest naszym największym świętem. W tym roku wypada ono w samym środku tygodnia i z tego powodu prowadzi moją myśl w kierunku refleksji o powszednim, codziennym charakterze naszej muzycznej posługi w Kościele. Ale oczywiście, jak każde święto, wspomnienie św. Cecylii uwyraźnia jednocześnie wagę i nieodzowność tej naszej muzycznej służby. Przekonanie to wywodzę z pięknych słów kard. J. Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI. Przekonuje on bowiem, że „muzyka liturgiczna odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ono z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek to się udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa; drogą, na której Bóg, ukazuje swoje zbawienia”.

 

Z najgłębszym szacunkiem dla posługi WSZYSTKICH PAŃSTWA, pragnę życzyć, by WASZA codzienna, powszednia posługa, czasami pełna wyrzeczeń, prowadziła do najgłębszego przekonania, że wytyczacie drogę, która serca wiernych naszego Kościoła prowadzi do Jezusa. W ten sposób wiara i jej doświadczenie stają się prawdziwym świętem.

 

Niech św. Cecylia natchnie nas wszystkich prawdziwym szczęściem!

Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki…

Tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Szczęść Boże!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Muzyka jest piękna 

Zakończone zostały prace jury nad Ogólnopolskim Konkursem Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu była promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie mogli uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Dokonanie oceny obu bajek wiązało się z trudnościami ze względu na różne walory szczególne obu prac oraz podjęcie różnej tematyki z zakresu zasad muzyki. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc poszczególnym bajkom, a jedynie wyróżniania.

 

Wyróżnienie za ilustracje oraz koncepcję pracy przyznaje się bajce Muzyczne trasy Rytmokio (godło: WJOLINOWE TULIPANY).

 

Wyróżnienie za koncepcję pracy: Zosia i stary fortepian (Autor tekstu: Atom, Autor ilustracji: Fox). 

 

Wyróżnieni autorzy:

Godło

Bajka

Autor

Atom

Zosia i stary fortepian

Auto tekstu:

Marcin Mikrut-Filipak

Fox

Zosia i stary fortepian

Autor ilustracji:

Zuzanna Bełch

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto tekstu:

Jolanta Wiśniewska

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto ilustracji:

Anna Rudzka

 

Jury składa wniosek do Organizatora o nagrodzenie publikacją obu wyróżnionych prac z zastrzeżeniem uwzględnienia sugerowanych przez Organizatora poprawek oraz na zasadach ustalonych przez Organizatora i wydawcę. 

 

Protokół jury

  

Sonare Deo

W sobotę, 21 października 2017 r., o godzinie 12:00 miała miejsce inauguracja nowych organów Henryka Hobera w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i JPII w Toruniu. Na tą uroczystość nagrana i wydana została płyta CD "Sonare Deo". Materiał na płytę nagrała piątka organistów: Gabriela Czurlok (Opole), Kamil Frąś (Toruń), Waldemar Krawiec (Zabrze), Maciej Lamm (Opole), Jakub Garbacz (Łódź). Nad całością projektu czuwał ks. prof. UO, dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK. Płyta w bardzo wszechstronny sposób prezentuje nowopowstały instrument - znalazły się na niej utwory Adlera, Bacha, Boëllmanna, Bruhnsa, Buxtehudego, Guilmanta, a także kompozycje własne Gabrieli Czurlok i improwizacja Macieja Lamma.

Płyta została nagrana przez Ars Sonora Studio.

 

Deus meus refugii mei rupes

W wydawnictwie św. Krzyża w Opolu ukazała się kolejna płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Dziewiętnasty wolumin serii nosi tytuł "Deus meus refugii mei rupes". Jej powstanie jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Centro Cultural Padre Félix Varela w Hawanie (Kuba). Dźwięki, które wybrzmiewają na tej płycie, rodzi muzyczna wrażliwość hawańskiego organisty katedralnego Moisésa Santiestebana Pupo.Szczególną okazją wydania tej płyty jest trwający remont kościoła katedralnego w Opolu oraz związany z remontem projekt polsko-czeski "Rozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Ostrawie i w Opolu".

 

Nabór do chórów DIMK

Serdecznie zapraszamy do rozwijania talentów muzycznych w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Aktualnie trwa nabór do trzech chórów działających przy naszym Instytucie. Wszystkie zajęcia chóralne są bezpłatne. 

 

Próby chórów odbywają się w salach Muzykologii na Wydziale Teologicznym UO w Opolu przy ul. Drzymały 1a.

 

  • Chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis - poniedziałki i czwartki godz. 18:00-19:30;
  • Chór chłopięcy Pueri Cantores Opolienses - wtorki godz. 17:00;
  • Chór żeński - piątki godz. 19:00-20:30.