Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

  

 

 

Kurs Psałterzystów i adwentowe wykłady otwarte 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Program kursu obejmuje 6 sobotnich spotkań (jedno spotkanie w miesiącu), w godzinach 10.00–14.00, podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

Formularz zgłoszeniowy, terminy spotkań oraz szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Rozpoczęcie kursu planowane jest na 20 listopada 2021 r. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada 2021 r. w biurze DIMK, a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej.

 

W każdą adwentową sobotę o godz. 16.00 w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu odbędą się natomiast wykłady otwarte z serii O muzyce i z muzyką przy wieńcu adwentowym, a każde spotkanie ubogacone zostanie muzyczną niespodzianką. Zachęcamy do zgłębienia muzyczno-liturgicznej wiedzy oraz poznania szerokiego repertuaru muzycznego różnych epok. Zapraszamy na wyjątkowe spotkania przy świecach adwentowych z klimatyczną muzyką. Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, a ich tematyka zarysowana została na okolicznościowym plakacie. 

 

 

 

Jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej

Wpisując się w obchody złotego jubileuszu utworzenia Diecezji Opolskiej, proponujemy okolicznościowe śpiewy, które mogą stać się pomocą duszpasterską, a wprowadzone w repertuar naszych parafii będą towarzyszyć celebracjom liturgicznym również po zakończeniu roku jubileuszowego. Przygotowane materiały muzyczne przedkładają dwie propozycje:

Kościół to nie tylko dom

                             z tekstem i muzyką ks. Stanisława Ziemiańskiego SI;
Łódź Kościoła świętego

                             z tekstem i muzyką ks. Grzegorza Poźniaka.

Śpiew Kościół to nie tylko dom znajduje się w tzw. dodatku do Drogi do nieba (z tyłu książeczki) pod numerem 007. Akompaniament organowy zaś znajduje się w I tomie Chorału „Droga do nieba” na stronie 455, pod numerem 007. Jest to znana kompozycja liturgiczna, mająca 3 zwrotki. Została przygotowana na potrzeby posoborowej liturgii, a jej autor jest twórcą licznych śpiewów wykorzystywanych podczas liturgii, m.in. Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało.  *mp3

Śpiew Łódź Kościoła świętego został przygotowany specjalnie na jubileusz 50-lecia Diecezji Opolskiej i opisuje w warstwie tekstowej Kościół jako wspólnotę ludzi wierzących. Został pomyślany jako aklamacja, którą można wykonać np. na zakończenie Mszy św., śpiewając ją dwu- lub trzykrotnie. Do aklamacji dołączono jednak także quasi recytatyw psalmowy. Jego tekst pochodzi z Listu św. Jakuba (Jk 1, 17a). Stosując refren wraz z recytatywem wykonujemy ten śpiew naprzemiennie: aklamacja staje się refrenem, który śpiewamy przed i po recytatywie. Poniżej znajdują się materiały dla organistów: opracowania na organy autorstwa Łukasza Mandoli w wersji prostej i trudniejszej. Dołączona jest ponadto tzw. prymka, czyli melodia wraz z chwytami gitarowymi.     *nuty;     *mp3

 

Powyższy opis prezentuje przygotowane śpiewy jako repertuar liturgiczny. By jednak wyjść duszpasterzom naprzeciw w ich trosce o to, by przedkładać dzieciom łatwo przyswajalne treści, oba śpiewy otrzymały także wersje „piosenkarską” z odpowiednią dla tego rodzaju twórczości aranżacją. Jej autorką i wykonawczynią jest Gabriela Blacha-Cupiał z Gliwic. Pliki dźwiękowe mają format .mp3 i mogą być odtwarzane w większości urządzeń elektronicznych. Dostępne są także inne pomocnicze wersje, które uzyskać można kontaktując się z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej w Opolu. Dzięki nim łatwo można będzie nauczyć śpiewów dzieci oraz wszystkich uczestników Liturgii.


Wszelką pomoc w zakresie repertuaru na Msze św., jak również w innych kwestiach dotyczących szeroko pojętej muzyki kościelnej, można otrzymać w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu pod numerem telefonu 77 44 11 509 lub pisząc na adres elektroniczny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Feniks Specjalny i Wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

W dniach 23–26 września 2021 r. odbyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich w Warszawie, w których wzięło udział nasze wydawnictwo SINDRUK-DIMK. Tradycyjnie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksem Specjalnym został nagrodzony ks. Grzegorz Poźniak  dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Ponadto przyznane zostało Wyróżnienie za autorską serię W służbie... dla ks. Grzegorza Poźniaka oraz wydawnictwa SINDRUK-DIMK, a także Wyróżnienie w kategorii Muzyka Chrześcijańska  Klasyczna dla wydawnictwa SINDRUK-DIMK za płyty z serii Organy Śląska Opolskiego: vol. 26 i vol. 27. Zapraszamy do galerii zdjęć. 

 

 

 Reforma nauczania

Zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej DIMK, zostaje wprowadzona reforma nauczania w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Ogólny schemat nauczania znajduje się w załączniku. Szczegóły będą dopracowywane w trakcie bieżącego roku szkolnego.

Na ten moment wskazujemy następujące wytyczne nowej przynależności uczniów DIMK do układu rocznikowej przynależności.

Uczniowie III, IV i V roku chodzą na zajęcia wg starego planu i kończą DIMK wg starych zasad.

Rok II w tym roku szkolnym chodzi wg starego planu, w przyszłym roku szkolnym staje się I rokiem III cyklu trzyletniego i uzupełnia liturgikę, historię muzyki i chorał gregoriański na czwartej godzinie (dodatkowej) w tym i kolejnych latach nauki.

Rok I staje się II rokiem nauki wg nowego rozkładu zajęć, instrumenty tak, jak zostały przydzielone i kończy naukę w DIMK dyplomem III kategorii muzyka kościelnego po V latach nauki, zgodnie „z umową” przy zapisaniu się do szkoły oraz otrzymuje możliwość dalszego kształcenia się w III cyklu zakończonego uzyskaniem dyplomu II kategorii muzyka kościelnego.

Kurs przygotowawczy może stać się I rokiem I cyklu.

Wszelkie pojawiające się kwestie będą rozstrzygane w trakcie tego roku szkolnego.

>>> Załącznik

 

 

V Ogólnopolski Konkurs Literacki

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza V Ogólnopolski Konkurs Literacki –Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 30 listopada 2021 r. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie.

 

 

Pod okiem świętego Floriana

Miło nam zaprezentować kolejne opowiadanie Michała Alico, który przybliża młodym czytelnikom postać organmistrza J.M.V. Haasa, prowadzącego niegdyś swój warsztat organmistrzowski w Głubczycach. Wielki pożar, wspaniałe instrumenty oraz niezwykła przyjaźń, a przede wszystkim historia oparta na prawdziwych wydarzeniach! O tym wszystkim przeczytacie we wspaniałej książeczce ubogaconej ciekawymi ilustracjami. A co dokładnie wydarzyło się Pod okiem świętego Floriana? Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe? Zapraszamy do lektury! Książeczka wydana została w ramach zadania publicznego współfinanoswanego przez Gminę Głubczyce.

 

 

Dla trwania…

Wydawnictwo SINDRUK-DIMK prezentuje szczególne wydawnictwo płytowe, skupiające twórczość poetycką i kompozytorską ks. Grzegorza Poźniaka. Płyta TRWANIA, jako kolejny autorski krążek, ukazuje się w jego 50. urodziny oraz z okazji 25-lecia kapłaństwa. Do współtworzenia kolejnych prezentowanych ścieżek zaproszeni zostali znakomici artyści, wśród których znaleźli się: Lidia i Marcin Pospieszalscy, Andrzej Czernik, Ola Błachno i Joachim Mencel, Adam Rymarz i Łukasz Kowalski, Katarzyna „Puma” Piasecka, Gabriela Blacha-Cupiał, ks. Korneliusz Matauszek, Patryk Jarosch wraz z Angeliką i Rafałem Bielami czy Natalia Chaszczewska. Całość ubogaca ponadto archiwalne nagranie zespołu Medicus. Prezentujący się w ramach płyty wykonawcy w swej wielości i różnorodności tworzą zarazem wyjątkową jedność i niepowtarzalny klimat, dzięki którym subtelne dźwięki łączą się w harmonijną całość z poetycką wrażliwością, trafiającą do głębi. Niech poezja wszystko wyjaśni… Zapraszamy do wyjątkowego świata słowa i muzyki!

 

ważniejsze jest jednak

od czasu i trwania

ile masz serca

do rozdawania