Literatura dla dzieci

 

Źródełko

Miło nam zaprezentować najnowsze opowiadanie autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico. Tytułowe Źródełko i znajdująca się nieopodal niego kapliczka św. Barbary były miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców malowniczej miejscowości, a ponadto słynącym z wyjątkowej wody, która nie zamarzała nawet podczas wielkiego mrozu. Niestrudzonym gościem św. Barbarki był poczciwy brat Emeryk, którego w codziennej wędrówce do źródełka nie zrażały nawet potężne zaspy śniegu. Każdego dnia dzielił się z innymi źródlaną wodą, serdecznością i dobrym sercem, mając czas dla każdego napotkanego mieszkańca wioski. W dzień, o którym opowiada autor książeczki, zakonnik spotkał na swej drodze ważne dla funkcjonowania miejscowości osoby. Wśród nich znalazł się młody Bernhard Kothe, który wyrósł na wspaniałego muzyka kościelnego, kompozytora i pedagoga, a także rodzina Karla Proskego – księdza, lekarza i muzyka związanego z najstarszym na świecie ośrodkiem muzyczno-kościelnym w Ratyzbonie. Zapraszamy do poznania niezwykłej historii zwykłych ludzi!

 

 

Sen Michaliny

Z radością prezentujemy książeczkę, która powstała w związku z jubileuszem 50-lecia Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i jest darem dla wszystkich dzieci uczących się na kierunku Podstawowe Kształcenie Muzyczne dla Dzieci – Ogródek Muzyczny. Bohaterką opowiadania autorstwa Michała Alico jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Michalina, która przeżywa niezwykłą przygodę w fascynującym świecie muzyki. W swoim wyjątkowym śnie spotyka ona kompozytorów i muzyków, otwierających przed nią kolejne tajniki muzycznych przestrzeni. Książeczka promuje wyższą kulturę muzyczną, eksponuje wartość kształcenia muzycznego i zachęca najmłodszych do jego podjęcia oraz podążania za pięknem muzyki. Na kolejnych stronach w szacie graficznej i warstwie literackiej nawiązuje do DIMK. Zapraszamy do wspaniałego świata dźwięków i dobrych wartości.

  

 

Mistrz

Z radością prezentujemy kolejną bajkę-opowiadanie dla dzieci autorstwa Michała Alico. Bohaterem kryjącym się pod inspirującym tytułem Mistrz jest Józef Elsner, który z pochodzenia był Ślązakiem pochodzącym z Opolszczyzny, a któremu muzyka polska zawdzięcza badzo wiele. To wreszcie przede wszystkim nauczyciel i przyjaciel Fryderyka Chopina, a dziś patron Opolskiej Filharmonii. Książeczka opowiada o spotkaniu ucznia ze swoim mistrzem podczas ich ostatniej wspólnej lekcji. Co Fryderyk zawdzięczał swojemu mistrzowi? Jakie wartości polecił swojemu uczniowi cenić profesor ze Śląska? Jakim nauczycielem i człowiekiem był Józef Elsner? Na te pytania odpowie lektura wspaniałej bajki-opowiadania, zawierającej prawdziwe wątki z życia i działalności wspomnianych muzyków. Zapraszamy! 

 

 

Czarodziejska batuta

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazało się kolejne opowiadanie dla dzieci autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico. Bohaterem książeczki jest zafascynowany grami komputerowymi Dominik, który pod wpływem wizyty w filharmonii przeżywa niezwykłą przemianę. Co wydarzyło się w filharmonii? Jakie wyjątkowe dzieło wybrzmiało tego wieczoru? Kto wystąpił podczas koncertu? Co sprawiła czarodziejska batuta? Na te wszystkie pytania odpowie lektura wyjątkowej książeczki, która zabierze Was w świat muzyki i dobrych wartości! Zapraszamy na spotkanie ze znanymi i nieznanymi do tej pory naszym czytelnikom bohaterami!

 

 

Wigilijny wieczór Fryderyka

Wieczór wigilijny Fryderyka to kolejne z fantastycznych opowiadań Michała Alico, które uwielbiają nie tylko najmłodsi odbiorcy! Tym razem autor zaprasza czytelników na spotkanie z Fryderykiem Chopinem, przybliżając jego dom rodzinny, dalsze losy, a przede wszystkim spędzane przez niego święta Bożego Narodzenia. Jak zrodził się wyjątkowy, bożonarodzeniowy utwór wielkiego kompozytora? Dlaczego te święta były inne niż wszystkie? Jak wyglądał wieczór wigilijny Fryderyka? Na te wszystkie pytania odpowie lektura opowiadania, ubogacona wspaniałymi ilustracjami! Książeczka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK. Zapraszamy!

 

 

Rodzinna kolacja

Z radością prezentujemy opowiadanie Michała Alico, pt. Rodzinna Kolacja, które przybliża czytelnikom postaci: Paula, Carla i Norberta Berschdorfów – nyskich budowniczych organów, prowadzących jeden z najwspanialszych warsztatów organmistrzowskich na Śląsku. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach opowiada o wartości rodziny oraz wspólnie podejmowanych działań i umiejętności dzielenia się swoją radością z innymi. Całość ubogacona została ciekawymi ilustracjami, prezentującymi m.in. architekturę Nysy. Gorąco zapraszamy do lektury! Książeczka ukazała się w wydawnictwie SINDRUK-DIMK przy współpracy z Gminą Nysa.

 

 

O organach z dziećmi i dla dzieci – wydanie II

Zapraszamy na spotkanie z drugim wydaniem opowieści O organach z dziećmi i dla dzieci ks. Grzegorza Poźniaka. Książeczka odsłania przed młodymi czytelnikami tajniki fascynującego świata prawdziwego króla instrumentów. W niezwykły sposób opowiada o jego historii, zaprasza na spacer po jego wnętrzu oraz prezentuje wiele ciekawostek dotyczących jego funkcjonowania. W oryginalny sposób omawia wszystkie elementy, tłumacząc jednocześnie ich działanie. Doskonałe uzupełnienie bogatej pod względem literackim opowieści tworzą niebanalne ilustracje. Pozycja stanowi znakomitą pomoc edukacyjną w zakresie organoznawstwa oraz fantastyczny przewodnik po organowym świecie. Przybliża ponadto porywające opowieści, które z pewnością zaskoczą i zaciekawią każdego. Książka została wyróżniona w nagrodzie Feniks 2019. 

 

Zwiastun 

 

 

 

Pod okiem świętego Floriana

 

Miło nam zaprezentować kolejne opowiadanie Michała Alico, który przybliża młodym czytelnikom postać organmistrza J.M.V. Haasa, prowadzącego niegdyś swój warsztat organmistrzowski w Głubczycach. Wielki pożar, wspaniałe instrumenty oraz niezwykła przyjaźń, a przede wszystkim historia oparta na prawdziwych wydarzeniach! O tym wszystkim przeczytacie we wspaniałej książeczce ubogaconej ciekawymi ilustracjami. A co dokładnie wydarzyło się Pod okiem świętego Floriana? Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe? Zapraszamy do lektury! 

 

  

Święto małego miasteczka

Zajmująca szczególne miejsce wśród naszych wydawnictw literatura dziecięca została ubogacona nową pozycją. Święto małego miasteczka, autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico, to kolejne opowiadanie stworzone w trosce o wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Tym razem autor zaprasza do świata niezapomnianych przygód za sprawą poczciwej pani Antonii i mieszkańców urokliwego miasteczka – Toszka. Dodatkowym ubogaceniem wspaniałej pod względem literackim bajki są niezwykłe ilustracje, a także piosenka. 

Kochane dzieci! Każdy żyje w jakiejś wspólnocie, która ma swoją historię, tradycje, bohaterów,

ale też ludzi, którzy zaznaczają swoją obecność codzienną dobrocią i gorącym sercem.

Pamiętajcie, aby pielęgnować przeszłość i każdego dnia szanować wszystkich ludzi, których spotykacie. 

 

Zwiastun

 

 

 

Jak Stasia uratowała świat przed ciszą
Stasia.png

III Ogólnopolskim Konkursie Literackim Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dziecizorganizowanym przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, wyróżnienie otrzymało opowiadanie autorstwa Aleksandry Orlikowskiej, pt. Jak Stasia uratowała świat przed ciszą. Ilustracje do tekstu wykonała Aleksandra Ciasnocha. Opowiadanie ukazało się drukiem w wydawnictwie SINDRUK-DIMK. Gorąco zapraszamy do lektury, która z pewnością ucieszy dzieci i młodzież, aby wspólnie ze Stasią przeżyć niesamowitą przygotę i poznać, jak ważna jest otaczająca nas wkoło muzyka i jak szary i smutny byłby bez niej świat. Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym światem muzyki! Światem wyobraźni i niezapomnianych przygód! Zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna muzyki! 

 

 

 

 Lutnik

Kolejne z opowiadań Michała Alico przybliża młodym czytelnikom losy poczciwego pana Adalberta, któremu powierzone zostało niezwykle ważne i odpowiedzialne zadanie. W zaledwie kilka dni w jego warsztacie powstał wyjątkowy instrument! Kto poprosił mistrza o wykonanie dzieła życia? Jak powstawały niezwykłe skrzypce? W jaki sposób potrafiły poruszyć duszę? Dlaczego ten dzień stał się niezapomniany? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdzie lektura wciągającej i bogato ilustrowanej książeczki. Lutnik ukazuje się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym SINDRUK.

 

Zwiastun

 

 

 

Pusta Sala 

Pusta Sala autorstwa Michała Alico to wyjątkowa bajka opowiadająca o niezwykłej przygodzie pana Gabrysia. Kim jest pan Gabryś? Jakie tajemnicze zakamarki kryje filharmonia? Ile emocji i uczuć ma w sobie muzyka Fryderyka Chopina? Skąd w dźwiękach taka moc? Dlaczego ten wieczór stał się niezapomniany? Co wydarzyło się w PUSTEJ SALI...? Na te wszystkie pytania czytelnicy znajdą odpowiedź dzięki wciągającej lekturze bogato ilustrowanej książeczki. Bajka ukazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk.

 

Zwiastun

 

 

 

O organach z dziećmi i dla dzieci

Bajka O organach z dziećmi i dla dzieci ks. Grzegorza Poźniaka odsłania przed młodymi czytelnikami tajniki fascynującego świata prawdziwego króla instrumentów. W niezwykły sposób opowiada o jego historii, zaprasza na spacer po jego wnętrzu oraz prezentuje wiele ciekawostek dotyczących jego funkcjonowania. W oryginalny sposób omawia wszystkie elementy, tłumacząc jednocześnie ich działanie. Doskonałe uzupełnienie bogatej pod względem literackim bajki tworzą niebanalne ilustracje. Książka stanowi znakomitą pomoc edukacyjną w zakresie organoznawstwa oraz fantastyczny przewodnik po organowym świecie. Przybliża ponadto porywające opowieści, które z pewnością zaskoczą i zaciekawią każdego.

 

Zwiastun

 

 

 

Muzyczne trasy Rytmokia

Bajka Muzyczne Trasy Rytmokia została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Przez Muzyczne Trasy bajkowych opowieści poprowadzi czytelników niesforny robocik o imieniu Rytmokio. Zabierze na nieznane lądy dźwiękowych planet i odkryje, dlaczego dźwięki brzmią, trwają i tworzą całe gamy. Bogato ilustrowana bajka stanowi ponadto doskonałą pomoc edukacyjną dla dzieci z zakresu zasad muzyki.

 

Zwiastun

 

 

 

Zosia i stary fortepian

Stary zamek stał na wzgórzu i królował nad gęstym lasem oraz całą okolicą. Nikt już od dawna tam nie mieszkał, a drogę do niego zarosły ogromnedrzewa. W dawnych czasach mieszkał tutaj baron z całą rodziną, potem jegonajmłodszy syn, który bardzo lubił sztukę (…). Podobno kilkakrotnieprzebywał tam sam Fryderyk Chopin i grał na fortepianie swoje polonezy, mazurki, preludia, nokturny i inne utwory…”. Tymi słowami rozpoczyna się bajka Zosia i stary fortepian, która okazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk. Bajka „Zosia i stary fortepian” została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez DIMK.

 

Zwiastun

 

 

 

Biedronka Ilonka i jej kropeczki

Kolejna książeczka dla dzieci jest owocem stałej współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z autorem bajek Michałem Alico. Tym razem główną bohaterką jest biedronka Ilonka, która opowiada o znaczeniu jej słynnych kropeczek prezentując czytelnikom wartościowe cechy charakteru. Publikacja jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii Nieoczekiwani goście opolskiej katedry oraz bajki Pajęczyna. Nowością w bajce jest piosenka wraz z zapisem nutowym, która stanowi integralną część opowiadania.

 

 

Zwiastun

 

 

 

Pajęczyna

 

Bogato ilustrowana bajka dla dzieci Pajęczyna autorstwa Michała Alico jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii Nieoczekiwani goście opolskiej katedry. Tym razem mieszkańcy lasu dzięki zgodnej współpracy dobrze radzą sobie z robieniem porządków po nocnej burzy. Szybko dochodzą do wniosku, że warto być przyjaznym i życzliwym, bo wtedy wszystko wokół staje się piękne.

 

 

 

 

Nieoczekiwani goście opolskiej katedry

Ideą powstania niniejszej serii czterech opowiadań dla dzieci stało się wsparcie remontu katedry opolskiej oraz propagowanie jej dziedzictwa. Z tego względu losy bohaterów poszczególnych bajek rozgrywają się wokół świątyni oraz w jej zakamarkach.

 

Gołąb pocztowy Julian

 

"Niedaleko Opola położona jest niewielka wieś. Nie potrzeba wymieniać jej nazwy, dla naszej opowieści ważne jest, że mieszka w niej pan Alfons. Człowiek niezwykle ciekawy. Nie ma jeszcze bardzo wielu lat, ale choruje okrutnie. Niektórzy ludzie we wsi mówią, że pan Alfons ma wszystkie choroby… Oczywiście, że tak nie jest, ale doświadcza z pewnością wielu cierpień…" 

 

 

 

 

Mała myszka Cysia

 

"To był początek jesieni. Liście na drzewach zaczynały tracić swój zielony kolor. Stawały się żółtawe, ale każdy, kto na nie patrzył, wiedział, że za chwilę będą czerwono-brązowe i złociste, a potem opadną na ziemię, ścieląc śliczny dywan. Jesień to piękna pora roku. Tyle w niej uroczych barw. Jednakże jesień zawsze poprzedza zimę…"

 

 

 

 

Zaspany kot Kazimierz 

"Tego roku lato było bardzo gorące. W ciągu dnia upały były wręcz nie do wytrzymania. Niektórzy żartowali, że to aniołki w niebie ciągle podrzucają drewno i węgiel do pieca, i dlatego z góry leje się żar. Oczywiście, że nie przez aniołki było tak gorąco… Dzieci miały ciągle jeszcze wakacje, nie chodziły do szkoły, ale na podwórkach i na placach zabaw nie było ich prawie wcale widać. Chowały się przed słońcem. Wszyscy cieszyli się, kiedy przychodził wieczór. Robiło się wtedy troszkę lżej…"

 

 

 

 

Wesoły pies Marbut

"Ania była dziewczynką bardzo mądrą i zdolną. Chodziła do szkoły i była bardzo pilną uczennicą. Zawsze chętnie odrabiała wszystkie zadania domowe, także wzorowo się zachowywała. Ale co jest bardzo ważne, dzieci w szkole lubiły Anię, ponieważ miała bardzo serdeczne nastawienie do wszystkich swoich kolegów i koleżanek. Również w domu Ania była wspaniałą dziewczynką. Pomagała rodzicom. Nigdy nie musieli powtarzać jej kilka razy, co powinna zrobić. Często pomagała mamusi w kuchni, lubiła posiedzieć z tatą, przytulić się do niego. Z Ani można było brać przykład…"