2014/2015

"Magnificat" w wykonaniu Junko Nishio-Makino

W Wydawnictwie Świętego Krzyża ukazała się czternasta płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Na płycie "Magnificat" możemy usłyszeć min. utwory Bacha, Mendelsona, Chopina i innych w wykonaniu Junko Nishio-Makino, artystki i profesor uczelni muzycznej w Tokio. Brzmienie organów z kościoła pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich zarejestrowało studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonara.

Projekt wydawania serii płyt CD Organy Śląska Opolskiego realizowany jest nieprzerwanie od 2009 r. Celem projektu jest popularyzowanie muzyki organowej, kształtowanie poprzez muzykę świadomości historyczno-kulturowej mieszkańców Śląska Opolskiego, zwrócenie uwagi na zabytkowe organy na Opolszczyźnie. Pomysłodawcą i redaktorem serii jest Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO.

  

"Magister et Discipuli DIMK", vol. 1

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej wydał pierwszą płytę z nowej serii „Magister et Discipuli DIMK”. Wewnątrzszkolna seria płytowa prezentować będzie efekty pracy uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Pierwszy wolumin w dużej części poświęcony został Maxowi Filkemu, kompozytorowi i organiście z Ściborzyc Małych k. Głubczyc. Na płycie możemy usłyszeć poszczególne części Missa in D in honorem St. Antonii de Padua, op. 90. Pozostałe utwory prezentowane na krążku przygotowane zostały na Mszę z udzieleniem święceń prezbiteratu, która celebrowana była w opolskiej katedrze 23 maja br.

Wykonawcami poszczególnych utworów są: Chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu (dyr. Anna Szczędzina i Tadeusz Eckert), Chór Absolwentów LO im. A. Mickiewicza w Głubczycach (dyr. Tadeusz Eckert), Chór Mieszany LO im. A. Mickiewicza w Głubczycach (dyr. Tadeusz Eckert), Chór „Cantabile” Gimnazjum nr 1 w Głubczycach (dyr. Ewa Maleńczyk), Orkiestra symfoniczna PSM I i II st. im. F. Chopina w Opolu (dyr. Hubert Prochota); organy: Michał Blechinger. 45 min pięknych dźwięków zostało zarejestrowane dzięki wytwórni płytowej Ars Sonara, która dokonała nagrań w Opolu, Głubczycach i Ligocie Turawskiej.

 

 Partnerstwo z Diecezjalną Fundacją Ochrony Życia

Z wielką radością informujemy o podpisaniu przez DIMK umowy partnerskiej z Diecezjalną Fundacją Ochrony Życia. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną, a jej misją jest profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne wspieranie człowieka w jego życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym i społecznym, ukierunkowane na osiąganie dojrzałego rozwoju w perspektywie chrześcijańskiej wizji człowieka. Celem współpracy Fundacji Ochrony Życia i naszego Instytutu jest przede wszystkim tworzenie jak najlepszego środowiska rozwojowo-edukacyjnego dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wspólnie chcemy m.in. promować sztukę i wyższą kulturę muzyczną, podnosić jakość wychowania i edukacji, podtrzymywać i upowszechniać tradycje regionalne i narodowe. Już w październiku będziecie mogli uczestniczyć w naszym wspólnym przedsięwzięciu. Szczegóły wkrótce!

 

"Śląskie Organy IV"

W Redakcji Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego ukazała się książka „Śląskie Organy IV” pod redakcją ks. dra hab. Grzegorza Poźniaka, prof. UO oraz ks. dra Piotra Tarlinskiego. Publikacja stanowi zbiór artykułów i materiałów z Konferencji Organoznawczej zorganizowanej przez Katedrę Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, która odbyła się 18 marca 2015 r. W publikacji można znaleźć artykuły min. nauczycieli DIMK i  wykładowców Wydziału Teologicznego UO. Zachęcamy do lektury. 

 

I Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

1 czerwca 2015 r. w Opolu odbył się I Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Organizatorami konkursu był Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Biskup Opolski Andrzej Czaja oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych. Celem Konkursu było propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, jak i akompaniamentu muzyczno-liturgicznego, rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów oraz wymiana doświadczeń w zakresie pedagogiki muzycznej i wykonawstwa muzyki organowej.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! W sposób szczególny pragniemy wyrazić uznanie dla uczniów naszej szkoły, wśród których Mikołaj Szczęsny (klasa organów mgr A. Szczędziny) zajął III nagrodę oraz Aleksandra Koncewicz (klasa organów mgr G. Czurlok) zajęła wyróżnienie. Cieszymy się również i gratulujemy Katarzynie Kubiczek (klasa organów mgr A. Szczędziny) za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

 

Wyniki konkursu

 

Fotorelacja na FB/DIMK.Opole

 

Relacja TVP Opole (od 18min 26s do 20min 33s)

 

Relacja Gość Niedzielny

 

Relacja Radio Doxa

 

 

 

Musica super Verticem

W Wydawnictwie Świętego Krzyża ukazała się trzynasta płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Na płycie "Musica super Verticem" możemy usłyszeć utwory w wykonaniu Andrzeja Szadejki zagrane na organach w kościele w Wierzchu.

 

 

 

 

Sukcesy naszych uczniów na Słowacji

W dniach 13-14 kwietnia 2015 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs "Student Artistic Activity" (Slovak abbr. ŠUČ), w którym wzięli udział nasi uczniowie oraz studenci muzykologii z klasy organów mgr Gabrieli Czurlok. W I kategorii Katarzyna Nocoń uzyskała pierwszą nagrodę w II kategorii Kornelia Cichoń oraz Daniel Siek zdobyli wyróżnienia. Gratulujemy! 

  

Pascha 2015


 

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary

Składają jej wierni uwielbień swych dary.

Odkupił swe owce Baranek bez skazy,

Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,

Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.

Sekwencja Wielkanocna

 

Pragnę przesłać najserdeczniejsze życzenia wszystkim Muzykom Kościelnym pracującym w Diecezji Opolskiej,wszystkim miłośnikom muzyki kościelnej i religijnej kultury muzycznej, aby doświadczyli cudu Paschy Pana Jezusa.

 

Św. Jan Paweł II przekonywał swego czasu, iż radość paschalna „jest tą samą radością, którą przeżywali Apostołowie i uczniowie, kiedy odkryli tę, po ludzku mówiąc, niewiarygodną rzeczywistość, że Chrystus ukrzyżowany, Chrystus, który rzeczywiście umarł – żyje, że grób jest pusty. Taka była radość Apostołów, pierwszych uczniów, a potem pierwszych wspólnot chrześcijańskich, pierwszych pokoleń. Rzeczywistość inspirująca radość i radość płynąca z tej rzeczywistości. (…). Pascha nigdy nie jest mała, zawsze jest wielka: dziś, przez całą oktawę, przez całe życie, całą historię. Jest wielka!” (Castel Gandolfo, 31 marca 1986 r.).

 

Życzę najgłębszego doświadczenia wielkości i wszelkich wymiarów radości paschalnej!

Życzę dużo pokoju serca!

Życzę zdrowia, odpoczynku i radości!

Służba muzyka kościelnego jest często wymagającą wielu poświęceń. Doświadczamy tego podczas Triduum Paschalnego i Świąt wielkanocnych. Starajmy się wszyscy w tych dniach rozpoznawać tajemnice miłości i dawania siebie.

 

Życzę błogosławionej Paschy Jezusa Chrystusa!

ks. Grzegorz Poźniak

Dyrektor DIMK


 

Nominacja do FRYDERYKÓW

Płyta w serii „Organy Śląska Opolskiego” vol. 11 „Ad maiorem Dei gloriam” otrzymała nominację do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii album roku recital solowy. Na płycie, która ukazała się w Wydawnictwie Świętego Krzyża możemy usłyszeć utwory w wykonaniu Michała Markuszewskiego zagrane na organach w kościele w Izbicku, Kędzierzynie-Koźlu (Cisowej), Osowcu-Węgrach i Pisarzowicach. Redaktorem serii płytowej „Organy Śląska Opolskiego” jest ks. Grzegorz Poźniak. O nominację do prestiżowej nagrody walczyło łącznie 1062 artystów, albumów i singli.
Nagroda Muzyczna Fryderyk przyznawana jest w Polsce od 1995 r. Od 1999 r. przyznaje je Akademia Fonograficzna, powołana przez Związek Producentów Audio-Video. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej członkowie Akademii głosowali na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstała na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłonione zostały nominacje. W drugiej turze członkowie Akademii Fonograficznej ponownie oddają głos – tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Wyłonionych w ten sposób laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 23 kwietnia br

Lista nominowanych

 

 

Konferencja Organoznawcza Śląskie Organy

Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego WT UO oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej przy WT UO zapraszają na IV konferencję organoznawczą Śląskie organy, która odbędzie się 18 marca 2015 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. 

 

 

Plakat do pobrania

 

 

 

 Recital organisty z Havany

W sobotę 24 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu, o godz. 16.30 z recitalem organowym wystąpi Moisés Santiesteban Pupo, organista tytularny katedry w Havanie (Kuba). Serdecznie zapraszamy! 

 

 

 

 

Ogródek Muzyczny - nabór na II semestr

 


 

Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych 

Dnia 1 czerwca 2015 roku w Opolu odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Organizatorami konkursu są Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem obejmuje Biskup Opolski Andrzej Czaja oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych. Celem Konkursu jest propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, jak i akompaniamentu muzyczno-liturgicznego, rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów oraz wymiana doświadczeń w zakresie pedagogiki muzycznej i wykonawstwa muzyki organowej.

 W sprawie ewentualnych braków w repertuarze, zadanym jako konkursowy, prosimy zwracać się pod adres mailowy organizatorów

 

 

Regulamin I  Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

 

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej

W dniach 23-24 stycznia 2015 roku odbył się Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej prowadzony przez prof. Stefana Baiera. 

Kurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali cennych wskazówek Profesora. W piątek również gościliśmy Moisés'a Pupo, który zagrał dla wszystkich uczestników Sonatę A - dur Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego.

 

  Zdjęcia z kursu  

 


 

Kolędowanie Chóru DIMK

Serdecznie zapraszamy na Koncert Noworoczny "Z czterech stron świata w kolędowym nastroju". 10 stycznia o godz. 17.00 w kościele parafialnym NNMP w Głubczycach wystąpi m.in. Chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu pod dyr. Anny Szczędziny.

 

Również 10 stycznia Chór DIMK zaśpiewa dla chorych w Szpitalu Psychiatrycznym w Opolu przy ul. Wodociągowej.

 

18 stycznia o godz. 16:00 w Dębskiej Kuźni Chór Diecezjalnego Instytut Muzyki Kościelnej wystąpi wspólnie z Chórem parafialnym św. Anny i św. Jadwigi w Dębskiej Kuźni, Chórem z Suchego Boru oraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Chrząstowice.

 

Serdecznie zapraszamy na występy naszych chórzystów! 

 

  

Laetabitur Cor Nostrum

W wydawnictwie płytowym Label Ambiente z Niemiec ukazała się kolejna płyta z serii Organy Śląska Opolskiego. Jest to już volumin 12. Na organach Paula Baerschdorfa w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Korfantowie gra Thomas Drescher. Płyta nosi tytuł: Laetabitur Cor Nostrum.

 

   więcej...  

 

 

Inauguracja Roku Szkolnego 2014/15 i Adwentowy Dzień Skupienia
W sobotę 29 listopada, tydzień po wspomnieniu św. Cecylii, Muzycy Kościelni Diecezji Opolskiej odbyli Adwentowy Dzień Skupienia. Starsi i młodzi organiści spotkali się najpierw w kościele św. Sebastiana. Tam konferencję pod hasłem „Date et dabitur vobis” („Dawajcie, a będzie wam dane”) wygłosił ks. ppłk. Jerzy St. Niedzielski, kapelan wojskowy, uczestnik misji pokojowych i stabilizacyjnych Polskiej Armii w kontyngentach międzynarodowych sił zbrojnych ONZ i NATO w Libanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie. Mówił on o talentach i ich rozwijaniu, o odpowiedzialności za nie, o tym, że organista swoją grą powinien wznosić myśli wiernych do Boga.
Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź i Eucharystia. Na koniec modlitewnej części spotkania ks. Niedzielski życzył obecnym, by Bóg uchronił ich od przeciętności i rutyny.
Po Mszy św. i tradycyjnym spotkaniu przy kawie nastąpiło wręczenie indeksów uczniom DIMK, którzy są na II roku kierunku organista oraz na I roku dyrygentury. Wręczone zostały również dyplomy absolwentom DIMK 2013/2014.

 

Sukces w Tarnowie

21. 11. 2014 z okazji Dni Cecyliańskich w Tarnowie odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studium Organistowskich. W konkursie wzięły udział dwie uczennice DIMK z klasy mgr Gabrieli Czurlok: Aleksandra Koncewicz i Halina Palmer-Piestrak. Aleksandra Koncewicz (rok III) została laureatką II nagrody. Gratulujemy! 

 

 

Prof. Saori Makino w DIMK

23. 10. 2014 r., o godz. 12.00, w sali kameralnej przy ul. Kard. B. Kominka 1, odbył się Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Fortepianowej, który poprowadził wybitny pianista prof. Saori Makino (Japonia). Kurs adresowany był do wszystkich zainteresowanych wykonawstwem literatury fortepianowej.

Tego samego dnia, o godz. 18:00 w DIMK odbył się krótki recital fortepianowy w wykonaniu prof. Saori Makino. Serdecznie zapraszamy!

 

Ad maiorem Dei gloriam

W Wydawnictwie Świętego Krzyża ukazała się jedenasta płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Na płycie "Ad maiorem Dei gloriam" możemy usłyszeć utwory w wykonaniu Michała Markuszewskiego zagrane na organach w kościele w Izbicku, Kędzierzynie-Koźlu (Cisowej), Osowcu-Węgrach i Pisarzowicach.

 

 

 

 

 Kurs dla psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza na Kurs dla Psałterzystów. Będzie to 6 spotkań formacyjnych, podczas których uczestniczy będą słuchali wykładów dotyczących liturgii i muzyki liturgicznej oraz będą brali udział w ćwiczeniu umiejętności wokalnych. Zajęcia trwają od godz. 9:00 – 13:00 i prowadzone będą przez nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz wykładowców Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Kurs zakończy się egzaminem i ustanowieniem w posłudze psałterzysty. Pierwsze spotkanie odbędzie się w budynku Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej przy ul. Ks. Kard. B. Kominka 1 w Opolu w sobotę 27.09.br. Koszt jednego sobotniego spotkania wynosi 30 zł. 
Zgłoszenie kandydatów prosimy dokonywać poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się na stronie www.dmk.diecezja.opole.pl w zakładce „Kurs Psałterzystów”.
 

 

Sukcesy młodych organistek

29.08.2014 uczennice DIMK, Halina Palmer-Piestrak, Aleksandra Koncewicz i Stefania Jantos, z klasy organów mgr Gabrieli Czurlok, wzięły udział w 5 Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku. Stefania Jantos otrzymała 3 nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu M. Sawy. Halina Palmer-Piestrak oraz Aleksandra Koncewicz otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy!!!

  

  

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15

Najbliższy tydzień (1–5 września) jest pierwszym tygodniem nowego roku szkolnego w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Każdego dnia o godz. 15.30, w salach przy ul. Drzymały 1, odbywać się będą inauguracje na kierunkach, które prowadzi nasza szkoła.

W poniedziałek swoją naukę rozpoczną dyrygenci, wtorek I rok kierunku organistowskiego, środę II i III rok kierunku organistowskiego, w czwartek IV i V rok kierunku organistowskiego oraz w piątek ogródek muzyczny.

W poniedziałek spotka się także po raz pierwszy chór DIMK. 

Wszystkim nauczycielom i uczącym się w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej życzę błogosławieństwa Bożego w nowym roku szkolnym.

Szczęść Boże!

ks. Grzegorz Poźniak 

Dyrektor DIMK