2023/2024

 

 

Jubileuszowe obchody 50-lecia

Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

15 czerwca 2024 r.

 

 

Wszystkich Absolwentów zapraszamy do współtworzenia muzycznej strony liturgii, która będzie sprawowana 15 czerwca br. o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu "na górce" z okazji zakończenia jubieluszowego roku szkolnego. Na jej potrzeby pan Józef Chudalla – pierwszy absolwent naszej placówki (słuchacz pierwszego rocznika szkoły organistowskiej i zarazem pierwszy na liście uczniów – nazwisko na „c”) – podjął się stworzenia SCHOLI ABSOLWENTÓW oraz jej poprowadzenia w charakterze symbolicznego dyrygenta. Szczegóły poniżej. 

>> Nuty do pobrania <<

 

 

 

 

 

 

Źródełko

Miło nam zaprezentować najnowsze opowiadanie autorstwa dobrze znanego naszym czytelnikom Michała Alico. Tytułowe Źródełko i znajdująca się nieopodal niego kapliczka św. Barbary były miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców malowniczej miejscowości, a ponadto słynącym z wyjątkowej wody, która nie zamarzała nawet podczas wielkiego mrozu. Niestrudzonym gościem św. Barbarki był poczciwy brat Emeryk, którego w codziennej wędrówce do źródełka nie zrażały nawet potężne zaspy śniegu. Każdego dnia dzielił się z innymi źródlaną wodą, serdecznością i dobrym sercem, mając czas dla każdego napotkanego mieszkańca wioski. W dzień, o którym opowiada autor książeczki, zakonnik spotkał na swej drodze ważne dla funkcjonowania miejscowości osoby. Wśród nich znalazł się młody Bernhard Kothe, który wyrósł na wspaniałego muzyka kościelnego, kompozytora i pedagoga, a także rodzina Karla Proskego – księdza, lekarza i muzyka związanego z najstarszym na świecie ośrodkiem muzyczno-kościelnym w Ratyzbonie. Zapraszamy do poznania niezwykłej historii zwykłych ludzi!

 

 

Wyniki Konkursu Młodych Organistów

Wyniki konkursu w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych, który odbył się 24 maja br. w kościele MBNP w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej:
KATEGORIA A - LITERATURA ORGANOWA
I nagroda - Agata Żogała (DSM Gliwice) i Kamil Cieśluk (DSM Gliwice),
II nagroda - Maciej Sowa (DSO Tarnów),
III nagroda - Filip Przybyło (DSO Tarnów),
Wyróżnienie - Jakub Karmelita (DIMK Opole) i Damian Kułaga (DSO Tarnów),
Wyróżnienie specjalne - Dominik Tobór (DIMK Opole) za wykonanie Toccaty d-moll Maxa Regera i Kamil Cieśluk (DSM Gliwice) za wykonanie "Fiat Lux" Théodore Dubois.
 
KATEGORIA B - AKOMPANIAMENT LITURGICZNY Z ELEMENTAMI IMPROWIZACJI
I nagroda - Piotr Kaczmarczyk (DIMK Opole),
II nagroda - Kamil Cieśluk (DSM Gliwice),
III nagroda - Bartłomiej Szojda (DSO Bielsko-Biała).

 

 

 

 

 

IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych studium organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu „muzyka kościelna” do udziału w IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Nasze doroczne święto odbędzie się w dwóch odsłonach, a patronować mu będzie Ernst Köhler (1799–1847) – śląski kompozytor, organista i pedagog. Głównym punktem tego muzycznego spotkania stanie się konkurs, który 24 maja 2024 r. odbędzie się w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Gościem specjalnym festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie natomiast prof. Stefan Baier – rektor Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik w Ratyzbonie, który w dniu poprzedzającym konkurs poprowadzi również dla chętnych uczestników festiwalu Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Pliki do pobrania:

List przewodni

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

Literatura E. Koehlera do wyboru

 

 

 

 

Wrzosola

Dziecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych - ks. Piotr Kierpal - serdecznie zaprasza schole liturgiczne oraz indywidualnych chętnych do uczestnictwa w XX Przeglądzie Schol Liturgicznych WRZOSOLA 2024, któy odbędzie się w sobotę 16.03. od godz. 9:30 w kościele św. Józefa w Opolu-Wrzoskach. Przegląd będzie miał charakter warsztatów, które poprowadzi Pani Katarzyna Młynarska. Po części warsztatowej zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczył będzie ks. Mateusz Mandalka, kazanie wygłosi ks. Piotr Kierpal. Regulamin Przeglądu zamieszczony jest w załączniku. Zgłoszenia przyjmowane są drogą internetową poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego https://forms.gle/DMXFEXTFUGsEPGQT6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Firma organmistrzowska Berschdorf z Nysy.

 Arkana i pryncypia warsztatu

Niezmiernie miło nam zaprezentować monografię stanowiącą trzynasty numer serii wydawniczej Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Opoliensis Musica Ecclesiastica. Książka ukazująca się pod redakcją ks. Grzegorza Poźniaka, pt. Firma organmistrzowska „Berschdorf” z Nysy. Arkana i pryncypia warsztatu, wieńczy badania nad historią i działalnością wspomnianej firmy oraz jej rzemiosłem organmistrzowskim, będąc zarazem czwartą pozycją książkową, odkrywającą losy rodzinnego zakładu organmistrzowskiego oraz kolejne rozdziały jego aktywności. Niniejsza monografia uzupełnia dotychczasowy stan wiedzy o szczegóły konstrukcyjne instrumentów, charakteryzujące budowane przez ten warsztat organy. Treści książki dopełniają informacje na temat organizacji i sposobów pracy biura firmowego, a całość wieńczy dodatek historyczny, w którym znajdują się uzupełnienia dotychczasowej wiedzy na temat działalności Berschdorfów o nowe, nieznane dotąd fakty.

 

 

Sen Michaliny

Z radością prezentujemy książeczkę, która powstała w związku z jubileuszem 50-lecia Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i jest darem dla wszystkich dzieci uczących się na kierunku Podstawowe Kształcenie Muzyczne dla Dzieci – Ogródek Muzyczny. Bohaterką opowiadania autorstwa Michała Alico jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Michalina, która przeżywa niezwykłą przygodę w fascynującym świecie muzyki. W swoim wyjątkowym śnie spotyka ona kompozytorów i muzyków, otwierających przed nią kolejne tajniki muzycznych przestrzeni. Książeczka promuje wyższą kulturę muzyczną, eksponuje wartość kształcenia muzycznego i zachęca najmłodszych do jego podjęcia oraz podążania za pięknem muzyki. Na kolejnych stronach w szacie graficznej i warstwie literackiej nawiązuje do DIMK. Zapraszamy do wspaniałego świata dźwięków i dobrych wartości.

 

 

Ślaska Fermata 6

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

 

Bohaterem szóstej „Śląskiej Fermaty” jest ks. prof. Helmut Jan Sobeczko. Rok szkolny 2023/2024 jest rokiem złotego jubileuszu opolskiego ośrodka kształcenia organistów, dzisiaj Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Nie mogliśmy zapomnieć o naszym pierwszym dyrektorze! Nie mogliśmy zapomnieć o mentorze muzyczno-kościelnym diecezji opolskiej! Dlatego postanowiliśmy w gronie współpracowników, że pozbieramy „wszystko, co się da”, a co pochodziło z myśli i serca ks. prof. Sobeczki, tak aby dokończyć rozpoczęty, a przerwany przez jego śmierć, wywiad. Motyw tego działania był jeden: głęboki szacunek do Osoby i pamięć!

 

Zapraszam do zatrzymania się przy życiowej mądrości ks. prof. Helmuta Jana Sobeczki.

Zapraszam na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

 

 

Twórczość mszalna Moritza Brosiga (1815–1887)

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazała się dwunasta pozycja z serii wydawniczej Opoliensis Musica Ecclesiastica. Monografia autorstwa Eweliny Szendzielorz, pt. Twórczość mszalna Moritza Brosiga (1815–1887), stanowi pierwsze tak szerokie w literaturze przedmiotu opracowanie, dotyczące życia i twórczości pochodzącego z Opolszczyzny kompozytora, organisty i kapelmistrza katedry wrocławskiej, który swoją działalnością wyznaczał kierunki rozwoju mszy orkiestrowej oraz twórczości muzyczno-kościelnej na XIX-wiecznym Śląsku. Obok biografii wspomnianego twórcy, historycznych kontekstów jego muzyczno-kompozytorskiej działalności oraz muzykologicznej analizy jego cykli mszalnych niniejsza publikacja prezentuje Brosiga jako teoretyka muzyki kościelnej, który wbrew panującym tendencjom nie wahał się przedkładać i konsekwentnie realizować jej odmiennej, autorskiej wizji. 

 

 

Adwentowy Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, ks. Piotr Kierpal, serdecznie zaprasza na Adwentowy Dzien Skupienia dla Muzyków Kościelnych z naszej diecezji, który odbędzie się w sobotę, 16 grudnia br. Rozpoczęcie o godz. 9:30 w kościele św. Rocha w Starych Budkowicach. Gościem specjalnym będzie ks. dr Joachim Waloszek. W programie: adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty, Msza św., wspólny śpiew, ciepły posiłek (25 zł), kawa, herbata, słodkie przekąski. Zgłoszenia muzyków odbywają się poprzez wypełnienie formularza zgloszeniowego do 10.12 br.: https://forms.gle/6bcCV8HUVCA9eCVU8.

 

 

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Program kursu obejmuje sobotnie spotkania formacyjne (wg wskazanego termnarza), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), pozwalających im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

Koszt całego kursu wynosi 270 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada; tytuł przelewu: imię i nazwisko, Kurs Psałterzystów).

Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym. 

Terminarz spotkań:

  • 25 listopada 2023 r.
  • 16 grudnia 2023 r.
  • 3 lutego 2024 r.
  • 9 marca 2024 r. 
  • 20 kwietnia 2024 r.
  • 23 maja 2024 r. – egzamin końcowy
  • 15 czerwca 2024 r. – błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada 2023 r. w biurze DIMK, a także za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej. Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego. Do formularza należy dołączyć opinię duszpasterza.

 

 

Pielgrzymka Chórów Kościelnych

Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych, ks. Piotr Kierpal, serdecznie zaprasza chóry działające w parafiach naszej diecezji na doroczną pielgrzymkę. Odbędzie się ona w niedzielę, 8.10 br., w Starych Budkowicach. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy do 2.10 br. https://forms.gle/a4bttem5FWEt4KYZ9

Plan przedstawia się następująco:
- godz. 15:00 rozpoczęcie - wspólne rozśpiewanie i praca nad repertuarem,
- przerwa na kawę i ciasto,
- adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa różańcowa,
- po nabożeństwie prezentacja zespołów - każdy zespół będzie mógł zaprezentować dowolne dwa utwory,
- ciepły posiłek przy "Farskiej Stodole".