2021/2022

Feniks Specjalny i Wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

W dniach 23–26 września 2021 r. odbyły się XXVI Targi Wydawców Katolickich w Warszawie, w których wzięło udział nasze wydawnictwo SINDRUK-DIMK. Tradycyjnie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Feniksem Specjalnym został nagrodzony ks. Grzegorz Poźniak  dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Ponadto przyznane zostało Wyróżnienie za autorską serię W służbie... dla ks. Grzegorza Poźniaka oraz wydawnictwa SINDRUK-DIMK, a także Wyróżnienie w kategorii Muzyka Chrześcijańska  Klasyczna dla wydawnictwa SINDRUK-DIMK za płyty z serii Organy Śląska Opolskiego: vol. 26 i vol. 27. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Reforma nauczania

Z dniem 11 października, zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej DIMK, zostaje wprowadzona reforma nauczania w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej. Ogólny schemat nauczania znajduje się w załączniku. Szczegóły będą dopracowywane w trakcie bieżącego roku szkolnego.

Na ten moment wskazujemy następujące wytyczne nowej przynależności uczniów DIMK do układu rocznikowej przynależności.

Uczniowie III, IV i V roku chodzą na zajęcia wg starego planu i kończą DIMK wg starych zasad.

Rok II w tym roku szkolnym chodzi wg starego planu, w przyszłym roku szkolnym staje się I rokiem III cyklu trzyletniego i uzupełnia liturgikę, historię muzyki i chorał gregoriański na czwartej godzinie (dodatkowej) w tym i kolejnych latach nauki.

Rok I staje się II rokiem nauki wg nowego rozkładu zajęć, instrumenty tak, jak zostały przydzielone i kończy naukę w DIMK dyplomem III kategorii muzyka kościelnego po V latach nauki, zgodnie „z umową” przy zapisaniu się do szkoły oraz otrzymuje możliwość dalszego kształcenia się w III cyklu zakończonego uzyskaniem dyplomu II kategorii muzyka kościelnego.

Kurs przygotowawczy może stać się I rokiem I cyklu.

Wszelkie pojawiające się kwestie będą rozstrzygane w trakcie tego roku szkolnego.

>>> Załącznik

VI Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

17 września 2021 r. (piątek) zapraszamy na VI Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Tegoroczna edycja festiwalu przyjmie charakter Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Literatury Organowej, który poprowadzi dr Tomáš Thon – koncertujący czeski organista, organolog i wydawca nut. Całość odbędzie się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi. Od godz. 11.00 przez cały dzień uczniowie z klas organów odbywać będą kurs interpretacji czeskiej muzyki dawnej oraz literatury innych kompozytorów. O godz. 17.30 zapraszamy na koncert wieńczący cały festiwal, podczas którego zagrają uczniowie DIMK oraz gość specjalny – Tomáš Thon.