2015/2016

 Joseph Habel (1840-1920) – organmistrz z Bliszczyc na Śląsku

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu (dyr. ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak) w partnerstwie z Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie (rektor prof. Stefan Baier) realizuje projekt badawczy ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zatytułowany Joseph Habel (1840-1920) – organmistrz z Bliszczyc na Śląsku. W ramach projektu odbędą się dwa koncerty organowe na instrumencie Josepha Habela w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach.

 

 

26 sierpnia, godz. 18.30

prof. Stefan Baier (rektor Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik, Ratyzbona)

 

18 września, godz. 15.00

Kornelia Cichoń (studentka Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik, Ratyzbona)

 

 

"Magister et Discipuli DIMK", vol. 2

W Wydawnictwie Polihymnia ukazała się druga płyta z serii "Magister et Discipuli DIMK". Tym razem krążek prezentuje muzykę organową. Na organach Opola usłyszeć możemy utwory w wykonaniu naszych wykładowców (p. Michał Blechinger, p. Teresa Ramola, p. Maciej Lamm) oraz uczniów (Karol Szerszeń OSB, Aleksandra Koncewicz, Stefania Jantos - klasa organów p. Gabrieli Czurlok Marta Mularczyk, Anna Skrzipietz - klasa organów p. Teresy Ramoli).

 

  

Redaktor serii: ks. Grzegorz Poźniak

Realizacja nagrań: Mirek Kopyto, Wojtek Glensk

Projekt graficzny okładki: Estera Baksik

Współpraca: Muzykologia UO, Radio Doxa

 

Rekolekcje dla muzyków kościelnych

W dnia 4-7 lipca na zaproszenie Diecezjalnego Duszpasterza Muzyków Kościelnych, ks. Piotra Kierpala w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie (ul. E. Gierczak 2) odbędą się rekolekcje dla Muzyków Kościelnych diecezji opolskiej i gliwickiej. 

 

Plan rekolekcji

 

 

Spotkanie autorskie z ks. Grzegorzem Poźniakiem

Kietrzańskie Forum Myśli i Słowa zaprasza na spotkanie z ks. Grzegorzem Poźniakiem, muzykologiem, kompozytorem, poetą. Wydarzenie będzie miało miejsce 3 lipca o godz. 18:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu.

 

Podczas wieczoru autorskiego zaprezentowana zostanie płyta ks. Grzegorza Poźniaka „Spotkania”. Na dziewiętnastu ścieżkach tego krążka powstał zapis spotkań z ludźmi i z Bogiem; spotkań mówiących o przyjaźni, szczęściu, wrażliwości oraz przeżywaniu muzyki i poezji. Tych tematów również nie zabraknie w niedzielny wieczór w Kietrzu.  

 

 

 

Schola Cantorum Opoliensis w konkursie Cracovia Cantas

Chór mieszany Schola Cantroum Opoliensis zdobył 3 miejsce w Miedzynarodowym Festiwalu Choralnym "Cracovia Cantans" w kategorii muzyka sakralna - chory mieszane. Podczas przesłuchań konkursowych nasi chórzyści wykonali następujące utwory: Tomas Luis de Victoria – Ave Maria; Andrzej Hundziak – Requiem; Gioachino Rossini – O salutaris Hostia; Vytautas Miškinis – Cantate Domino. Gratulujemy chórzystom oraz dyrygentom: Annie Szczędzinie i Tadeuszowi Eckertowi.

 

 

Rekolekcje dla Muzyków

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych – ks. Piotr Kierpal zaprasza wszystkich Muzyków posługujących w diecezji gliwickiej i opolskiej na Rekolekcje dla Muzyków Kościelnych. Odbędą się one w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie (ul. E. Gierczak 2) w dniach 4-6.07.br. Rozpoczęcie o godz. 14:00. Koszt 250 zł. Zgłoszenia można dokonać wysyłając maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 27.06.016 r. 

 

 

 

 

Informacje dotyczące egzaminu dla kandydatów na Psałterzystów

W sobotę 11.06.br. odbędzie się egzamin dla kandydatów na Psałterzystów. Kandydaci spotkają się z ks. Piotrem Kierpalem na egzaminie ustnym w budynku DIMK-u przy ul. Kard. Kominka o godz. 9:00 (obowiązują wiadomości podawane podczas zajęć teoretycznych dotyczące posługi Psałterzysty). Następnie o godz. 9:30 rozpocznie się egzamin praktyczny - kandydaci przygotowują na kartce zapisane numery poznanych melodii psalmowych z podziałem na okresy roku liturgicznego. Następnie każdy kandydat prezentuje 2 melodie psalmów wybrane przez komisję egzaminacyjną.
Powodzenia,
ks. Piotr Kierpal

   

Muzyka na wesoło

Wspólne muzykowanie to świetna zabawa, a na dodatek wpływa korzystnie na ogólny rozwój człowieka, zwłaszcza dziecka – wzmacnia pamięć i proces rozumowania, pobudza wyobraźnię oraz kształtuje wnętrze emocjonalne dziecka.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz opolska muzykologia zapraszają na dzień otwarty w Ogródku Muzycznym pt.: „Muzyka na wesoło”. Na dzieci ze szkoły podstawowej czekają zajęcia umuzykalniające, gry i zabawy muzyczne, zajęcia wokalne. Dla rodziców udostępniona będzie możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym Ogródek Muzyczny.

Zajęcia odbędą się 10 czerwca 2016 r. (piątek) w godz. 14:40-17:00 w budynku WT UO przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Prosimy o wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (do dn. 08.06.). 

 

 

"Spotkania"

„Siłą «misterium» spotkania jest potrzeba jego objawienia: człowiek nie może nie mówić i nie może nie dzielić się tym, co sam odkrył! Ale jak to wyrazić?” (ks. S. Pawiński, przedmowa do płyty "Spotkania")

Odpowiedź na to pytanie poszukuje także ks. Grzegorz Poźniak w płycie CD „Spotkania”. Ukazała się ona w zakładzie poligraficznym Sindruk i jest muzyczną podróżą przez jego twórczość. Na dziewiętnastu ścieżkach powstał zapis spotkań z ludźmi i z Bogiem; spotkań mówiących o przyjaźni, szczęściu, wrażliwości oraz przeżywaniu muzyki i poezji.

Na debiutanckim krążku, będącym zaproszeniem „do świata, w którym żyją muzy” (G.P.), znalazły się m.in. utwory w wykonaniu wykładowców Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Chóru mieszanego DIMK Schola Cantorum Opoliensis oraz Chóru dziecięcego z „Ogródka muzycznego” DIMK.

 

Opolska Wiosna Organowa

Dwie jednostki rozmiłowane w muzyce - Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz opolska muzykologia - pragną podzielić się muzyczną pasją zarówno z młodymi muzykami, jak i wszystkimi, którzy pragną wsłuchiwać się będą w piękno ukryte w dźwiękach muzyki organowej. Zapraszamy do udziału w Opolskiej Wiośnie Organowej, w ramach której zorganizowany jest II Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Celem Konkursu jest propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, jak i akompaniamentu muzyczno-liturgicznego oraz rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów. Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja organów w kościele św. Sebastiana.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Opolskiego.

 

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny - IV edycja

20 maja 2016 r. odbyła się czwarta edycja Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego. Na zaproszenie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i Diecezjalnej Fundacjai Ochrony Życia mieszkańcy Opola spotkali się w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, by wspólnie zaśpiewać piosenki z Kresów Wschodnich. Gościem wieczoru był Marian Opania, który kojarzony jest z kresowym zaśpiewem języka polskiego - np. w filmie "Cudownie ocalony" czy w szeregu słuchowisk radiowych. Odwiedziła nas również twórczyni ludowa - Halina Jakubowska. Sentymentalna podróż na Kresy Wschodnie zgromadziła około 500 osób, a między najmłdoszą i nastarszą uczestniczką Śpiewnika kresowego była różnica 90 lat! Wielkim chórem Opolan dyrygowali Anna Szczędzina i Tadeus Eckert, dyrygenci DIMK. Wspaniały akompaniament zapewnił Maciej Lamm, wykładowca DIMK. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Opole oraz Biskup Opolski Andrzej Czaja. Swojego patronatu medialnego udzielił Gość Opolski oraz Radio Doxa.

 

Fotorelacja

 

Relacja w "Gościu Niedzielnym"

 

 

Nabór na rok szkolny 2016/2017

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ogłasza nabór na rok szkolny 2016/2017. 

Kontynuując ponad 40-letnią tradycję kształcenia muzyków na Opolszczyźnie pragniemy zaprosić dzieci, młodzież i dorosłych do odkrywania piękna ukrytego w dźwiękach muzyki. Bogata oferta kierunków pozwala na kształcenie się w naszym Instytucie od szkoły podstawowej po kierunki podyplomowe. 

  dla kandydatów...  

 

Kurs na psałterzystę

W najbliższą sobotę 14.05. o godz. 9:00 odbędzie się kolejne spotkanie dla kandydatów na psałterzystów. Zapraszamy uczestników kursu. 

 

 

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny - IV edycja

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zapraszają na sentymentalną podróż na Kresy Wschodnie dzięki wspomnieniom zawartym w pieśniach kresowych. Czwarta edycja Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego z udziałem Mariana Opani odbędzie się 20 maja o godz. 19:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Bezpłatne wejściówki można odebrać w siedzibie Fundacji przy pl. Katedralnym 4 oraz na portierni Wydziału Teologicznego przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

 

 

Kurs na psałterzystę

W najbliższą sobotę 30.04. o godz. 9:00 odbędzie się kolejne spotkanie dla kandydatów na psałterzystów. Zapraszamy uczestników kursu. 

 

 

Wrzosola 2016

Do zadań DIMK należy w diecezji opolskiej min. prowadzenie duszpasterstwa muzyków kościelnych, wszechstronna formacja zespołów śpiewaczych, organizowanie przeglądów zespołów śpiewaczych. W ramach tej działalności ks. Piotr Kierpal, diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych zorganizował XIV Przegląd Scholi Liturgicznych Diecezji Opolskiej "Wrzosola 2016". W tym roku przegląd miał charakter konkursowy. Pierwsze miejsce zajęła schola ze Starych Budkowic, drugie - schola z Wrzosek, a trzecie - schola z Olesna. Wyróżnienia trafiły do zespołów z Domecka i Chrząszczyc. 

Fotorelacja

 

 

Pielgrzymka Chórów

Drodzy Chórzyści i Dyrygenci,

serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej Pielgrzymce Chórów na Górę Św. Anny. Odbędzie się ona w dniach11-12.06.br.

Utwory, które będą wykonywane podczas naszego spotkania do pobrania tutaj.

Szczegółowy plan pielgrzymki podany zostanie w późniejszym terminie.

Proszę uprzejmie o potwierdzenie swojej obecności do 30.05.br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z zapewnieniem o modlitwie,

ks. Piotr Kierpal

 

Wrzosola 2016

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza schole liturgiczne działające w parafiach Diecezji Opolskiej do uczestnictwa w XIV przeglądzie scholi liturgicznych. Regulamin przeglądu zamieszczony jest tutaj. Termin zgłoszeń upływa w niedzielę 17 kwietnia.

 

  pobierz szczegóły przeglądu  

  

"Wesoły pies Marbut"

„…był jeszcze jeden powód, dlaczego Ania lubiła wracać ze szkoły do domu właśnie przez plac katedralny. Miała tam swojego przyjaciela. Był to nieduży piesek. Plac katedralny był jego domem. Wszyscy znali tego małego, wesołego pieska. Miał piękną, długą sierść w dwóch kolorach: czarnym i brązowym. Jego oczka były brązowe. Zawsze wesoło merdał swoim niedługim ogonkiem. Miał na imię Marbut”.

Wesoły pies Marbut to bohater bajki o tym samym tytule. Opowieść jest ostatnią książeczką z niezwykłej serii "Nieoczekiwani goście opolskiej katedry”. Książką „Wesoły pies Marbut” ukazała się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia oraz Sindruku - zakładu poligraficznego.

Autorem bajek z katedrą w tle jest Michał Alico. Celem powstania książeczki jest wsparcie remontu opolskiej katedry. 

Sponsor:

  

Kurs Psałterzystów

Ks. Piotr Kierpal, Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych, zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Kursu Psałterzystów. Spotkanie odbędzie się w sobotę 9 kwietnia o godz. 9:00.

  

 

 

Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej

W dniach 22-23 kwietnia odbędzie się w naszym Instytucie Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej prowadzony przez prof. Stefana Baiera. 
Zapisy przyjmuje mgr Gabriela Czurlok. 
Więcej informacji wkrótce.

 

  

Opolski Śpiewnik Rodzinny

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zapraszają na kolejną edycję Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego.

Śląskie śpiewanie w rodzinnej atmosferze odbędzie się 8 kwietnia o godz. 19:00. Gościem Śpiewnika Śląskiego będzie kultywujący śląską gwarę oraz tradycję kulinarną Remigiusz Rączka.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w siedzibie Fundacji przy pl. Katedralnym 4 oraz na portierni Wydziału Teologicznego przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

 

Wielkanoc 2016

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

Papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w 2015 r. mówił: „Nie można zrozumieć prawdziwego chrześcijanina, jeśli nie jest miłosierny, tak jak nie można zrozumieć Boga bez Jego miłosierdzia. Jest ono słowem-syntezą Ewangelii: miłosierdzie. (…) Nie lękajmy się, pozwólmy, aby nas przygarnęło miłosierdzie Boga, który na nas czeka i wszystko przebacza. Nie ma nic słodszego od Jego miłosierdzia. Pozwólmy, aby Bóg nas przytulił”.

Niech czas Świąt Paschalnych da nam wszystkim to jakże pełne emocji odczucie bycia przytulonym przez miłosiernego Boga. Niech będzie to dla nas wszystkich czas ukojenia i pokoju. Jednocześnie niech świąteczne chwile umocnią w nas prawdziwe szczęście płynące z wiary i bycia z tymi, którzy razem z nami kroczą przez życie. Niech radość wielkanocnego Alleluja przepełnia nas i nasze rodziny – tego wszystkim najserdeczniej życzę!
Drodzy Muzycy Kościelni, przy okazji Triduum Paschalnego myślę także o Waszym ogromnym wysiłku, jaki wkładacie w przygotowywanie bogatych celebracji liturgicznych. Oby całe to zatroskanie i zapracowanie zostało wynagrodzone spełnieniem Waszych najskrytszych marzeń!
Błogosławionej Paschy Baranka Bożego!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Warsztaty Chórmistrzowskie

Szanowni Dyrygenci chórów i zespołów śpiewaczych Regionu Opolskiego!

W imieniu Akademii Chóralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, bardzo serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich Interpretacja utworu, a zgodność z partyturą, w kontekście przygotowań chóru do konkursów i przesłuchań.

Warsztaty odbędą się 18 kwietnia 2016 r. w godz. 16:00–20:00 w salach Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej i Opolskiej Muzykologii (ul. Drzymały 1a w Opolu). Wykład oraz zajęcia z udziałem Chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Schola Cantorum Opoliensis, poprowadzi Pani mgr Izabela Polakowska-Rybska, dyrygentka Chóru Filharmonii Opolskiej.

Warunkiem udziału w Warsztatach Chórmistrzowskich jest zgłoszenie do dnia 15 kwietnia pod adresem elektronicznym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pod nr. telefonu 77 44 11 509.

 

Wrzosola 2016

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza schole liturgiczne działające w parafiach Diecezji Opolskiej do uczestnictwa w XIV przeglądzie scholi liturgicznych. Regulamin przeglądu zamieszczony jest tutaj. Termin zgłoszeń upływa w niedzielę 17 kwietnia.

 

 

Wielki Czwartek w Katedrze Opolskiej

Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza wszystkie schole liturgiczne do wspólnego śpiewu podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek w Katedrze Opolskiej. Próba rozpocznie się na chórze katedry o godz. 8:30. Uprzejmie prosi się o przesłanie informacji dla ks. Piotra Kierpala (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) o ilości uczestników, aby można było przygotować "Zajączka" dla każdego z nich.

 


Repertuar:
W: Ludu kapłański, ludu królewski (DN 217)
Msza: A. Bączkowicz (DN 160)
P: Kapłanem Jezus Chrystus jest (DN 737)
K: Ciebie całą duszą pragnę (DN 263)
U: Chwała, cześć i uwielbienie (Ch I; str. 464)
Z: Chrystus Królem (DN 614)

 

 

 

DIMK stawia na rozwój...

…nie tylko nasz własny - zależy nam na rozwoju młodych ludzi, którzy stają u progu życiowych decyzji, stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Chcemy umożliwić absolwentom szkół średnich oraz uczelni wyższych zdobycie doświadczenia w zakresie pracy biurowej oraz na stanowisku manager PR.

 

Ogłaszamy nabór na przysposobienie zawodowe w ramach wolontariatu.

 

Wyślij CV na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Doświadczenie nie jest wymagane. Wystarczy chęć poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.
Zapewniamy opiekę merytoryczną, szkolenia, możliwość pracy zdalnej oraz rzetelne referencje.

 

Zdobędziesz nowe umiejętności w zakresie:

 • promocji produktów i usług;
 • planowania i koordynowania eventów;
 • prowadzenia działań e-marketingowych i e-PR-owych;
 • budowanie i utrzymywanie stałych relacji z dziennikarzami, władzami lokalnymi, ośrodkami naukowymi, instytucjami kultury itd.;
 • przygotowywania materiałów reklamowych;
 • prowadzenia kampanii społecznych;
 • prowadzenia działań fundraisingowych;
 • budowania wizerunku jednostek kulturalno-edukacyjnych;
 • tworzenie i aktualizacja baz  danych;
 • pracy biurowej.

 

Misterium Męki Pańskiej

Wielki Post przygotowuje nas do radości Świąt Wielkanocnych. Jednak do radości pustego grobu dochodzi się przez mękę i cierpienie krzyża. Aby przybliżyć nam tą tajemnicę i podprowadzić nas pod krzyż Chrystusa chór muzykologii wraz z klerykami WMSD pod dyrekcją ks. dr Joachima Waloszka przygotował Misterium Męki Pańskiej. Będzie można w nim uczestniczyć 13 marca w kościele pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach o godzinie 15.15 oraz 22 marca w kościele seminaryjno-akademickim pw.św. Jadwigi Śląskiej w Opolu o 19.00. 

Zapraszają:
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu
Muzykologia UO
Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu
Radio Doxa
Gość Opolski
Diecezja opolska

 

Zaspany kot Kaziemierz"

"Zaspany kot Kazimierz" to trzecia bajka z serii "Nieoczekiwani goście opolskiej katedry", która ukazała się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu oraz Sindruku - zakładu poligraficznego.

Pierwsza z bajek, których akcja rozgrywa się w opolskiej katedrze opowiadała o gołębiu pocztowym Julianie, druga o małej myszce Cysi. Wkrótce ukaże się ostatnia część, przedstawiająca losy wesołego psa Marbuta.

Autorem bajek z katedrą w tle jest Michał Alico.

Celem powstania książeczki jest wsparcie remontu opolskiej katedry. 

 

Sponsoring i mecenat:

Karina i Grzegorz Kupczykowie

ks. Sławomir Pawiński

oraz inne firmy i organizacje

Post Przybliża Piękno

 

…chcę ją przynęcić,

na pustynię ją wyprowadzić

i mówić jej do serca.

(Oz 2, 16)

 

Powyższe słowa z Księgi Ozeasza w niezwykły sposób oddają istotę Wielkiego Postu: Bóg chce wyprowadzić człowieka na pustynię i mówić do jego serca. Boże mówienie do naszego serca realizuje się w życiu każdego z nas w inny sposób. Jesteśmy przekonani, że Boże mówienie do naszych serc obecne jest również w muzyce. Od ponad 40 lat Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej pomaga w odkrywaniu odbicia Boskiego piękna w muzyce.

Nasza wielkopostna wędrówka na pustynię tradycyjnie realizuje się przez post, modlitwę i jałmużnę. Jednak Wielki Post nie jest czasem martwoty i przygnębienia ale duchowej wiosny. Te trzy elementy – post, modlitwa i jałmużna – mogą pomóc w przybliżeniu nas do Piękna. Zachęcamy Was byście pościli i modlili się w intencji dzieła realizowanego przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Kształcenie w naszym instytucie to coś więcej niż nauka nut i zasad muzyki. Hasłem i misją instytutu są słowa „w tej szkole uczymy piękna”. Pomóż razem z nami naszym uczniom, wychowankom „w rzeczach pięknych kontemplować Najpiękniejszego”. Wasze wielkopostne wyrzeczenia mogą przyczynić się do budowania piękna! Siedzibie naszej szkoły grozi zamknięcie z powodu złego stanu technicznego. Budynek, który otrzymaliśmy decyzją Rady Ekonomicznej Diecezji Opolskiej wymaga gruntownej modernizacji przydającej mu walorów użytkowych obowiązujących dla szkolnictwa artystycznego. Będziemy wdzięczny za każde wsparcie tej inicjatywy w myśl hasła „od 1 zł do spełnienia marzeń o URATOWANIU SZKOŁY, która UCZY PIĘKNA!”.

Zapraszamy do włączenia się w akcję „Post przybliża Piękno!”.

Podejmij wielkopostne praktyki i przyczyń się do odkrywania piękna, w którym można kontemplować Najpiękniejszego!

Wspomóż remont budynku DIMK

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

ul. Kard. B. Kominka 1

45-032 Opole

nr konta: 89 1240 5178 1111 0010 4117 7892

z dopiskiem:

darowizna na remont DIMK

 

II MIĘDZYNARODOWY KONKURS MŁODYCH ORGANISTÓW IM. ŚLĄSKICH MUZYKÓW KOŚCIELNYCH

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej od ponad 40 lat odpowiada na potrzebę ułatwienia dostępu do wyższej kultury muzycznej. Zadaniem DIMK jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych i regionalnych w zakresie kultury muzycznej. Instytut poprzez szeroką działalność kształtuje wrażliwość społeczeństwa na piękno muzyki. Realizując nasze cele statutowe po raz drugi jesteśmy organizatorami Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych, który odbędzie się 1 czerwca 2016 r. w Opolu.

 

  więcej...  

"Ogródek Muzyczny": nabór na II semestr

Rekrutacja na kierunek "Ogródek Muzyczny" rozpoczęta! 
Zapraszamy dzieci ze szkoły podstawowej na zajęcia umuzykalniające, chóralne oraz z nauki gry na instrumencie. 

Wymagane dokumenty:

1. Formularz zgłoszeniowy;
2. Świadectwo moralności rodziny wystawione przez księdza proboszcza lub innego duszpasterza.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w obecności rodzica lub opiekuna odbędzie się 
w piątek 19 lutego o godz. 15:00
w budynku Wydziału Teologicznego UO przy ul. Drzymały 1a. .

 

 

Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 13 lutego br.

 

 

Program spotkania:

09:15 możliwość skorzystania z sakramentu pokuty,

10:00 Msza Św., spotkanie przy kawie, herbacie i kołoczu w domu parafialnym,

12:15 Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

W przerwie wszyscy uczestnicy proszeni będą o zapisanie się na listę obecności i wpłacenie ofiary w wysokości dwudziestu złotych przeznaczonej na pokrycie kosztów organizacyjnych. Proszę również o przywiezienie ze sobą książeczek Droga do Nieba z nutami. Naszemu spotkaniu przewodniczyć będzie ks. bp Andrzej Czaja.

Spotkanie odbędzie się przy parafii Wniebowzięcia NMP, ul. Wiejska 101 w Opolu.

 

Kurs dla Psałterzystów

Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza na kolejne spotkanie uczestników Kursu Psałterzystów, które odbędzie się w sobotę 20.02. o godz. 9:00. 

 

 

 

 

 

 

Kurs Przygotowawczy

Kurs przygotowawczy jest doskonałym wstępem do podjęcia nauki na kierunku Organista w dowolnym momencie trwania roku szkolnego. Przyjmujemy grających na tzw. keybordzie, ale można zacząć uczyć się muzyki od początku.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem kursu przygotowawczego proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz złożenie go wraz z opinią księdza proboszcza i dwoma zdjęciami legitymacyjnymi w biurze DIMK. 

Więcej informacji: tel.: 77 441 15 09 oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny

15 stycznia w auli Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu zgromadziły się setki opolan na wspólnym kolędowaniu. Pod dyrekcją Anny Szczędziny i Tadeusza Eckerta, przy akompaniamencie Macieja Lamma zgromadzeni na drugiej edycji Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego powrócili do ciepłej, rodzinnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Obecnych na sali przywitał ksiądz biskup Rudolf Pierskała. Wspólne śpiewanie poprzedzone zostało profesjonalnymi ćwiczeniami z emisji głosu. Każdy z uczestników spotkania otrzymał  Śpiewnik kolędowy pełen bożonarodzeniowych pieśni, których dźwięki wypełniły całą aulę. Niesamowita atmosfera, jaka towarzyszyła spotkaniu-śpiewaniu z pewnością pozwoliła na międzypokoleniową integrację mieszkańców miasta.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Opole oraz Biskup Opolski Andrzej Czaja. Patronatu medialnego udzielił imprezie opolski oddział „Gościa Niedzielnego” oraz Radio Doxa.

Relacja: Radio Doxa

Relacja: Gość Niedzielny

Galeria: Gość Niedzielny

Galeria: Opolski Śpiewnik Rodzinny - FanPage

 

 

 

 

„Mała myszka Cysia"

„To był początek jesieni. Liście na drzewach zaczynały tracić swój zielony kolor. Stawały się żółtawe, ale każdy, kto na nie patrzył, wiedział, że za chwilę będą czerwono-brązowe i złociste, a potem opadną na ziemię, ścieląc śliczny dywan. Jesień to piękna pora roku. Tyle w niej uroczych barw. Jednakże jesień zawsze poprzedza zimę......”. Jak srogą zimę przetrwa mała myszka Cysia? O tym opowiada druga bajka z serii "Nieoczekiwanie goście opolskiej katedry", która ukazała się dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia oraz Sindruku - zakładu poligraficznego.

Pierwsza z bajek, których akcja rozgrywa się w opolskiej katedrze opowiadała o gołębiu pocztowym Julianie. Kolejne książeczki przedstawiać będą losy wesołego psa Marbuta oraz zaspanego kota Kazimierza. Autorem bajek z katedrą w tle jest Michał Alico. Celem powstania książeczki jest wsparcie remontu opolskiej katedry.

Mecenat:

Róża i Werner Świerc

Sponsorzy:

Morawiec - Transport i Logistyka 

oraz inne firmy i organizacje

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny

15 stycznia o godz. 19:00 Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zapraszają na kolejną edycję Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego.

Śpiewnik Kolędowy nawiązywać będzie do ciepłej, rodzinnej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Rodzinne muzykowanie uświetni swą obecnością prof. Jan Miodek, który przybliży rozśpiewanym Opolanom tradycje i znaczenie pieśni bożonarodzeniowych.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w siedzibie Fundacji przy pl. Katedralnym 4 oraz na portierni Wydziału Teologicznego przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

 

 

Boże Narodzenie 2015

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

Papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus opisał  najistotniejsze cechy Bożego miłosierdzia: „Potrzebujemy nieustannie kontemplować (…) tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. (…) Miłosierdzie: to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie: jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie: to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję bycia kochanym na zawsze, pomimo ograniczeń naszego grzechu”.

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia oraz moment przejścia kalendarza w Nowy Rok będzie dla nas wszystkich właśnie czasem radości, ukojenia i pokoju. Jednocześnie niech świąteczne chwili umocnią w nas prawdziwe szczęście. Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki – tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Błogosławionego Nowego Roku!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Resonet in laudibus

W Wydawnictwie Label Ambiente w Algermissen ukazał się 16 wolumin w serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. CD nosi tytuł Resonet in laudibus i  prezentuje muzykę bożonarodzeniową na organach Franza Josefa Weissa z Naburga w Jaryszowie. Instrument został wybudowany w 1796 r. Wykonawcą muzyki jest prof. Stefan Baier.

 

 

 

  

Kurs psałterzystów

Najbliższe spotkanie w ramach Kursu Psałterzystów odbędzie się w sobotę 19.12 o godz. 9:00. Zapraszamy!

Kurs obejmuje 6 spotkań formacyjnych, podczas których uczestniczy będą słuchali wykładów dotyczących liturgii i muzyki liturgicznej oraz będą brali udział w ćwiczeniu umiejętności wokalnych. Zajęcia trwają od godz. 9:00 – 13:00 i prowadzone będą przez nauczycieli Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz wykładowców Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Kurs zakończy się egzaminem i ustanowieniem w posłudze psałterzysty. 

Szczegółowych informacji na temat Kursu udziela Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej. 

 

Gołąb pocztowy Julian

"Niedaleko Opola położona jest niewielka wieś. Nie potrzeba wymieniać jej nazwy, dla naszej opowieści ważne jest, że mieszka w niej pan Alfons...". Tak rozpoczyna się pierwsza bajka z serii "Nieoczekiwanie goście opolskiej katedry", która ukazała się dzięki współpracy następujących instytucji: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia, Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu oraz Sindruk - zakład poligraficzny. Pierwsza książeczka opowiada o gołębiu pocztowym Julianie. Autorem tekstu jest Michał Alico. Celem powstania książeczki jest wsparcie remontu katedry.

Mecenat:

Jan Kawaler, prezydent PZHGP

Ks. Józef Żyłka, kapelan PZHGP

Ks. Jerzy Kostorz, prof. UO

Sponsorzy:

Andrzej Głazik - "Prima" - produkty dla gołębi

Zbigniew Oleksiak - "MDM" - karmy dla gołębi

Jerzy Koźlik - "Columbex" - wszystko dla gołębi

Rainer Püttmann - Annonca-Verlagsgesellschaft - Brieftaubensport International

 

Nauka gry na klawesynie

W dniach 1-7 grudnia 2015 r. w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej gościć będziemy prof. Kathleen McIntosh z Santa Fe (USA), która poprowadzi z naszymi uczniami zajęcia z nauki gry na klawesynie.

 

Święta Cecylio - módl się za nami!

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

Tegoroczny kalendarz łączy wspomnienie św. Cecylii, naszej patronki, z niedzielą, co nadaje naszemu świętowaniu szczególnego znaczenia, ale przede wszystkim przynagla do dostrzeżenia osobliwego wymiaru naszej muzyczno-kościelnej posługi: jej odświętności.

Obyśmy umieli każdego dnia dostrzegać jej piękno, jej urok, jej boskość!

Zaś nasze zmęczenie, przepracowanie i powtarzalność naszych czynności nie zwiodły nas na bezdroża bezdusznej rutyny!

Święta Cecylio – módl się za nami!

Dziękuję wszystkim Muzykom Kościelnym w diecezji opolskiej za serdeczność, zaangażowanie, cierpliwość, wspaniałomyślność, rozśpiewanie i wybrzmiewanie ad maiorem Dei gloriam!

Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi!

Szczęść Boże!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

Sukcesy naszych uczniów w Tarnowie

Podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Organowego Diecezjalnych Studium Organistowskich nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce: Mikołaj Szczęsny
III miejsce: Maciej Albert
Gratulujemy!!!

Dziękujemy Pani Annie Szczędzinie za przygotowanie uczniów do konkursu.

V Ogólnopolski Konkurs Organowy Diecezjalnych Studium Organistowskich odbył się 19 listopada 2015 roku w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie. Organizatorami Konkursu byli Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Zespół Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Bazylika Katedralna w Tarnowie. 

Konkurs odbył się w ramach obchodów Tarnowskich Dni Cecyliańskich w Tarnowie przypadających w dniach 14-22 listopada 2015 roku. 
Celem Konkursu było szerzenie wykonawstwa literatury organowej, umożliwienie wymiany doświadczeń między uczestnikami i pedagogami, a także rozwijanie umiejętności adaptacji do różnego typu instrumentów.

Galeria zdjęć z konkursu

 

Kurs Psałterzystów

Kurs Psałterzystów rozpocznie się w sobotę 21 listopada o godz. 9:00 w budynku DIMK przy ul. Kard. B. Kominka 1. 
Podczas pierwszego spotkania podane zostaną uczestnikom daty kolejnych zajęć. 

 

Adwentowy Dzień Skupienia

Szanowni Muzycy Kościelni!

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem liturgicznym, Duszpasterz Muzyków Kościelnych serdecznie zaprasza na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się w sobotę 28 listopada w parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu; Gosławicach (ul. Wiejska 101). Spotkaniu przewodniczył będzie ks. bp Rudolf Pierskała.

W programie:

 • godz. 9:00: wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty,
 • godz. 10:00: Msza św.,
 • po Mszy św. koncert organowy w wykonaniu uczniów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej – prowadzenie Pani Gabriela Czurlok,
 • ok. godz. 12:15 spotkanie w domu parafialnym przy stole (ciepły posiłek, kołacz, kawa, herbata),

Podczas spotkania w domu parafialnym, każdy z uczestników będzie proszony o zapisanie się na listę i wpłacenie ofiary w wysokości 20 zł na pokrycie kosztów organizacyjnych. Zgodnie z Regulaminem dla Muzyków Kościelnych Diecezji Opolskiej uczestnictwo w dniach skupienia i rekolekcjach organizowanych dla Muzyków Kościelnych jest obowiązkiem.

Z pamięcią w modlitwie

ks. Piotr Kierpal

 

Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Fortepianowej

13 listopada (piątek) o godz. 15. 30 (ul. kard. B. Kominka 1, sala kameralna) odbył się Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Fortepianowej, który poprowadził prof. Saori Makino (Tokio). Kurs adresowany był do wszystkich zainteresowanych wykonawstwem literatury fortepianowej

  Galeria zdjęć  

Musicae varietates

„Musicae varietates” to piętnasta płyta w serii „Organy Śląska Opolskiego”, której redaktorem jest ks. Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK. Płyta została nagrana w czterech kościołach Opolszczyzny:

* Grobniki, kościół parafialny pw. Ścięcia Jana Chrzciciela;

* Księże Pole, kościół parafialny pw. św. Bartłomieja;

* Racibórz, kościół parafialny pw. Matki Bożej;

* Równe, kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Na organach tych kościołów gra Michał Markuszewski. Jest to już druga płyta artysty w tej serii – wcześniejsza: vol. 11 „Ad maiorem Dei gloriam” otrzymała nominację do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii album roku recital solowy.

Tym razem na płycie możemy usłyszeć min. Chór pielgrzymów z opery Tannhäuser Richarda Wagnera, Toccata prima ze zbioru Apparatus Musico Organisticus czy Preludium z III Suity angielskiej BWV 808 oraz wariacje i improwizacje Michała Markuszewskiego.

Dźwięki królewskich instrumentów zarejestrowane zostały przez firmę "Ars Sonora". Płyta została wydana w Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.  

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny - relacja

W piątkowy wieczór, 16 października 2015 r., w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu rozbrzmiały pieśni patriotyczne w wykonaniu opolskich rodzin. Pod dyrekcją Anny Szczędziny i Tadeusza Eckerta przy akompaniamencie Macieja Lamma zgromadzeni na pierwszej edycji Opolskiego Śpiewnika Rodzinnego wyśpiewali swój patriotyzm. Podczas wyjątkowego wieczoru nie zabrakło również miejsca na popularne piosenki Pana Andrzeja Rosiewicza – gościa specjalnego wieczoru. 

  Galeria zdjęć  

 

Staż w DIMK

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej ogłasza nabór na staż.

 

Wymagania:

- wykształcenie wyższe, 

- znajomość obsługi komputera i urządzeń biurowych,

- dobra znajomość j. angielskiego lub j. niemieckiego,

- wysoka kultura osobista,

- komunikatywność,

- łatwość nawiązywania kontaktów.

Zadania:

- współpraca z Radą Pedagogiczną i uczniami DIMK;

- prowadzenie baz danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie danych osobowych oraz kart ocen uczniów DIMK;

- realizacja działań marketingowych DIMK, w tym współprowadzenie strony www, FB DIMK i jednostek współpracujących z DIMK;

- nawiązywanie kontaktów sponsorskich i realizacja działań fundraisingowych DIMK;

- współpraca z mediami;

- sporządzanie wniosków o dotację i obsługa realizacji projektów;

- archiwizacja dokumentów DIMK zgodnie z przepisami Ustawy o archiwizacji dokumentów;

- obsługa mailingu i korespondencji DIMK.

Kandydaci ubiegający się o staż w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej muszą posiadać status osoby bezrobotnej (zarejestrowanej w PUP).

Część rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzana zostanie w zadeklarowanym języku obcym.

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz w biurze DIMK po wcześniejszym umówieniu spotkania (tel. 77 441 15 09).

CV oraz list motywacyjny można wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub DIMK, ul. kard. B. Kominka 1, 45-032 Opole. 

 

Tydzień DIMK

Z radością pragniemy poinformować, że w dniach 12–16 października 2015 r. po raz pierwszy obchodzony będzie Tydzień Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Będzie to niezwykła okazja do pochwalenia się w szerokim gronie talentami i osiągnięciami naszych uczniów. 

 

Opolski Śpiewnik Rodzinny

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zapraszają na cykl czterech wyjątkowych spotkań pod tytułem Opolski Śpiewnik Rodzinny.

Chcąc kultywować piękne tradycje zachęcamy Państwa do wspólnego śpiewania w kilkusetosobowym chórze utworzonym z mieszkańców Opolszczyzny. Pierwsze spotkanie-śpiewanie poświęcone będzie pieśniom patriotycznym – poprowadzi je Andrzej Rosiewicz. Zapraszamy 16 października o godz. 19:00 do auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Bezpłatne wejściówki można odebrać w siedzibie Fundacji przy pl. Katedralnym 4 w Opolu oraz na portierni Wydziału Teologicznego przy ul. Drzymały 1a.

 

 

 

Katalog organów diecezji opolskiej

W Redakcji Wydawnictw Wydziału Teologicznego UO ukazała się II część Katalogu organów diecezji opolskiej autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka. Serdecznie polecamy pozycję, która składa się z opisów instrumentów będących schematami zawierającym podstawowe dane o organach piszczałkowych kościołów diecezji opolskiej. 

Ze wstępu:

W 2014 r. Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w serii Z Dziejów Kultury Chrześcijańskiej na Śląsku opublikowała część I Katalogu organów diecezji opolskiej. We wstępie do tego wydawnictwa znalazła się informacja o działalności Referatu ds. Muzyki Kościelnej przy Kurii Diecezjalnej w Opolu, którego jednym z zadań jest troska o instrumenty muzyczne (głównie organy piszczałkowe, ale także organy elektroniczne oraz fisharmonie) w kościołach diecezji. Nadmieniono także, że część I katalogu ukazała się w 10-lecie pracy tejże kurialnej agendy. Opracowanych zostało w nim 18 spośród 36 dekanatów. Po roku aktywnej pracy udało się dokończyć katalogowanie organów piszczałkowych w katolickich świątyniach diecezji opolskiej. Dokumentuje to niniejsza pozycja książkowa.

   

 

"Świat Organów"

W każdą niedzielę o godz. 13:30 Radio Doxa emitować będzie "Świat Organów". 
Podczas cyklu audycji słuchaczom zostanie przybliżona muzyka organowa oraz poznają szereg ciekawostek w zakresie historycznego rozwoju instrumentarium organowego na Opolszczyźnie.

Audycję usłyszeć można na następujących falach: Opole 107,9 | Kędzierzyn Koźle 89,6 | Nysa 96,7 | Racibórz 87,8 oraz online: http://doxa.fm/odtwarzacz/

Zobacz zapowiedź audycji

     

 

Nabór do chóru chłopięco

Współczesna pedagogika i psychologia są zgodne, że zespołowe wykonywanie muzyki wpływa korzystnie na ogólny rozwój człowieka, zwłaszcza dziecka – wzmacnia pamięć i proces rozumowania, pobudza wyobraźnię oraz kształtuje wnętrze emocjonalne dziecka. Zachęcamy rodziców małych Opolan do wprowadzenia swoich dzieci w świat piękna ukrytego w dźwiękach muzyki.
Zapraszamy chłopców ze szkoły podstawowej na zajęcia umuzykalniające dla chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Opolienses, który powstanie i będzie działał przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Próby odbywać się będą w każdy poniedziałek oraz piątek w godz. 14:40-15:25 i prowadzone będą w budynku Wydziału Teologicznego UO przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

  

Rok szkolny 2015/2016

Drugi termin egzaminów wstępnych oraz rozmów kwalifikacyjnych odbędzie się w sobotę 29 sierpnia 2015 r. od godz. 9:00 w budynku DIMK przy ul. kard. B. Kominka 1 w Opolu.

Nowych, jak i obecnych uczniów DIMK zapraszamy na pierwsze zajęcia, które odbywać się będą od 1 września zgodnie z planem zajęć. Zajęcia grupowe odbywają się w budynku Wydziału Teologicznego UO przy ul. Drzymały 1a.

Wszystkich uczniów uczęszczających na kierunek "Ogródek Muzycznych" zapraszamy w piątek 4 września na godz. 15:30 na zajęcia organizacyjne, które odbędą się w budynku Wydziału Teologicznego UO przy ul. Drzymały 1a.

Uroczysta inaugruacja roku szkolnego będzie miała miejsce 14 października.

 Pobierz plan zajęć: 

            

  

"Opolski Krajobraz Organowy"

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej jest realizatorem projektu współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Opole „Opolski Krajobraz Organowy”. Celem projektu jest rozwój i upowszechnianie kultury miasta Opola poprzez ukazanie bogatej tradycji budownictwa organowego w Opolu, popularyzację historycznych, opolskich warsztatów organmistrzowskich a także zwrócenie uwagi na zabytkową wartość instrumentów muzycznych oraz popularyzowanie idei troski o zabytkowe dziedzictwo. Jednym z efektów realizacji projektu jest wydanie popularno-naukowego albumu „Opolski Krajobraz Organowy”. Oryginalny album przedstawiającego całe spektrum informacji o opolskich organach został zredagowany przez ks. prof. UO dr hab. Grzegorza Poźniaka, dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej i rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie organów piszczałkowych. Zdjęcia do albumu wykonała Estera Baksik. Wyjątkowa, na skalę całej Polski, pozycja składa się z opisów instrumentów będących schematami zawierającym podstawowe dane o organach, do których dołączona została dokumentacja fotograficzna zabytkowych organów znajdujących się na wyposażeniu opolskich kościołów. Edukacyjno-informacyjny charakter albumu sprawia, iż jego odbiorcami staną się nie tylko mieszkańcy Opola, ale także przewodnicy turystyczni oraz turyści z Polski i zagranicy zwiedzający miasto.

Ks. Grzegorz Poźniak, Opolski Krajobraz Organowy, Opole 2015, ss. 96.

ISBN 978-83-7342-474-6

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Opole

Realizator projektu

45-032 Opole, ul. kard. B. Kominka 1

tel. 77 441 15 09, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.dimk.diecezja.opole.pl

  

Projekt okładki, zdjęcia

Estera Baksik

   

Korekta

Józef Chudalla

   

Skład i druk

Wydawnictwo i Drukarnia Świętego Krzyża

45-007 Opole, ul. Katedralna 8a

tel. 77 453 94 93, www.drukujunas.eu

   

Sponsorzy

  

   

 

   

Partnerzy