2017/2018

Magister et Discipuli DIMK, vol. 5

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej nieustannie podejmuje działania służące upowszechnieniu regionalnej kultury i sztuki. Podobne cele postawiliśmy sobie w związku z realizacją projektu „Opolska Wiosna Organowa” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego, w ramach którego wydany został piąty wolumin serii płytowej Magister et Discipuli DIMK. Tradycyjnie w tej serii do nagrań została zaproszona młodzież i wykładowcy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Utwory organowe zostały zarejestrowane na organach K. A. Spiegela w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej oraz na organach zbudowanych przez organmistrza z Olesna – Henryka Hobera, które znajdują się w kościele pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Dzięki temu mieszkańcy Opolszczyzny zostali zapoznani z walorami kulturowymi, zabytkowymi i historycznymi instrumentarium organowego znajdującego się na wyposażeniu kościołów Opolszczyzny oraz instrumentami organmistrzów pochodzących z naszego regionu.

 

Płyta CD została wydana ramach projektu "Opolska Wiosna Organowa", który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Regi gloriae

22 wolumin z serii „Organy Śląska Opolskiego” jest owocem współpracy opolskiego środowiska muzyków i muzykologów kościelnych z parafią pw. Nawiedzenia NMP w Komornikach, studiem nagrań Ars Sonora Studio oraz firmą organmistrzowską Kamerton Witolda i Wiesława Jeleniów z Olszynki k. Prudnika na Opolszczyźnie, która przeprowadziła remont instrumentu zarejestrowanego na tej płycie i na co dzień sprawuje nad nim opiekę. Tym razem dzieła wielkich mistrzów rozbrzmiewają pod palcami Jakuba Garbacza, który gra na 16-głosowych organach mechanicznych J.M.V. Haasa, prezentując tym samym oryginalne interpretacje tychże utworów.

 

Co słychać w DIMKu?

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

w niedzielę 16 czerwca w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu, przy ul. Grunwaldzkiej 7 odbędzie się festyn szkolny, na który serdecznie zapraszam!

Przebiegać on będzie według następującego planu:

11.00   Msza św. w kościele św. Sebastiana z udzieleniem posługi psałterzysty

(śpiewa chór żeński DIMK Opolienses Puellae Cantantes, dyr. Stefania Babik)

12.30   Możliwość zwiedzania Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej

14.00   Czytanie bajek dla dzieci w ogrodzie szkolnym

(śpiewać będą dzieci z Ogródka muzycznego oraz studentki kierunku wokalistyka)

16.00   Koncert chóralny w kościele oo. Jezuitów

(chór mieszany DIMK Schola Cantorum Opoliensis, dyr. Anna Sikora, Tadeusz Eckert; chór chłopięco-męski DIMK Pueri Cantores Opolienses, dyr. Anna Sikora)

Zależy nam bardzo, aby wszystkim zainteresowanym pokazać naszą nową siedzibę oraz zapoznać z szeroką ofertą kształcenia. W sposób szczególny na część „bajkową” zaprosić pragnę dzieci z rodzicami!

(W wypadku niepogody, punkty programu o 12.30 i 14.00 będą musiały zostać odwołane.)

Szczęść Boże!

ks. dr. hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Dyrektor DIMK

 

Godziny otwarcia

 

 

Od poniedziałku 11 czerwca do soboty 7 lipca szkoła otwarta jest w następujących godzinach:

 

poniedziałek-piątek: 9.00-18.00

 

sobota: 9.00-15.00

 

Możliwe jest dłuższe prowadzenie ewentualnych zajęć lub egzaminów po wcześniejszym zgłoszeniu w Biurze DIMK.

 

 

 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do kształtowania talentów muzycznych!

Nabór na rok szkolny 2018/2019 na kierunki:

 • Podstawowe kształcenie muzyczne dla dzieci - Ogródek Muzyczny
 • Kurs Przygotowawczy
 • Organista
 • Organista - studium podyplomowe
 • Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych
 • Prowadzenie Zespołów Instrumentalnych
 • Wokalistyka: Piosenka religijna

Egzamin wstępny odbędzie się w dwóch terminach: 23 czerwca 2018 r. (od godz. 9:00)  oraz 1 września 2018 r. (od godz. 9:00). Na egzamin wstępny nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce „Dla kandydatów”.

 

 

Dni wolne od zajęć dydatktycznych

31 maja-1 czerwca 2018 r.:       Dni wolne od zajęć dydaktycznych 

                                                   (zajęcia indywidualne do odpracowania)

1 czerwca 2018 r.:                    Siedziba DIMK czynna w godz. 8:15-17:45

2 czerwca 2018 r.:                    Siedziba DIMK czynna w godz. 9:00-14:00        

 

  

 

Rekolekcje dla Muzyków Kościelnych

Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza wszystkich Muzyków Kościelnych na rekolekcje, które odbędą się w Instytucie Naukowo-Badawczym -  Księdza Sebastiana Kneippa Zespole Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym-Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim w dniach 25-27.06. Rozpoczęcie w poniedziałek o godz. 14:00 obiadem, zakończenie w środę ok. 13:30 po obiedzie. Nauki rekolekcyjne wygłosi diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych - ks. Piotr Kierpal. Koszt 250 zł obejmuje zakwaterowanie oraz wyżywienie. Zgłoszenia przyjmowane są do 17.06 pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Wyniki IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

Lista osób nagrodzonych 

w IV Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych

organizowanym przez Diecezjalny Instytut Muzyk Kościelnej

w ramach projektu „Opolska Wiosna Organowa” współfinansowanego ze środków otrzymanych

od Samorządu Województwa Opolskiego

 

Nagroda

Imię i nazwisko

1 miejsce w kategorii A

Krzysztof Malik

Szkoła: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nauczyciel: mgr Michał Blechinger

2 miejsce w kategorii A

Piotr Matejek

Szkoła: Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie

Nauczyciel: mgr Aleksandra Gawlik

3 miejsce w kategorii A

Szymon Marzok

Szkoła: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nauczyciel: mgr Gabriela Czurlok

Yurii Riepin

Szkoła: Archidiecezjalne Studium Organistowskie we Wrocławiu

Nauczyciel: mgr Monika Krahforst

wyróżnienie w kategorii B

Mikołaj Szczęsny

Szkoła: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nauczyciel: mgr Anna Sikora

Nagroda Młodego Jury (kat. A)

Yurii Riepin

Szkoła: Archidiecezjalne Studium Organistowskie we Wrocławiu

Nauczyciel: mgr Monika Krahforst

Nagroda Młodego Jury (kat. B)

Mikołaj Szczęsny

Szkoła: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nauczyciel: mgr Anna Sikora

Wyróżnienie 
w kategorii A

Mikołaj Szczęsny

Szkoła: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

Nauczyciel: mgr Anna Sikora

Wyróżnienie 
w kategorii A

Sebastian Szczurek

Szkoła: Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna II st. im. ks. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie

Nauczyciel: mgr Aleksandra Gawlik

 

Jury:

Prof. Jaroslav Tuma

Dr Michał Duźniak

Mgr Jakub Garbacz

 

Bajka edukacyjna o organach autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka

25 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Organistów w Opolu została zaprezentowana książka edukacyjna dla dzieci księdza Grzegorza Poźniaka „O organach z dziećmi i dla dzieci”. Publikacja ukazuje się przy współpracy Instytutu Muzyki i Tańca.

Bajka „O organach z dziećmi i dla dzieci” ks. Grzegorza Poźniaka odsłania przed młodymi czytelnikami tajniki fascynującego świata prawdziwego króla instrumentów. W niezwykły sposób opowiada o jego historii, zaprasza na spacer po jego wnętrzu oraz prezentuje wiele ciekawostek dotyczących jego funkcjonowania. W oryginalny sposób omawia wszystkie elementy, tłumacząc jednocześnie ich działanie. Doskonałe uzupełnienie bogatej pod względem literackim bajki tworzą niebanalne ilustracje. Książka stanowi znakomitą pomoc edukacyjną w zakresie organoznawstwa oraz fantastyczny przewodnik po organowym świecie.

Wydawcą książki jest SINdruk, a współwydawcą Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Książka dostępna będzie w sprzedaży od 29 maja. Kontakt w sprawie zakupu – wydawnictwo SINdruk i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej.

 

Muzyczne Trasy Rytmokia

Bajka "Muzyczne Trasy Rytmokia" została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Przez "Muzyczne Trasy" bajkowych opowieści poprowadzi czytelników niesforny robocik o imieniu Rytmokio. Zabierze na nieznane lądy dźwiękowych planet i odkryje, dlaczego dźwięki brzmią, trwają i tworzą całe gamy. Bogato ilustrowana bajka stanowi ponadto doskonałą pomoc edukacyjną dla dzieci z zakresu zasad muzyki. Autorką tekstu jest Jolanta Wiśniewska, a ilustracje wykonała Anna Rudzka.

Bajka ukazała się w ramach współpracy naszego Instytutu z Zakładami Poligraficznymi SINDRUK, Radiem Doxa oraz dzięki darowiźnie WiK Opole.   

 

IV Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do wysłuchania przesłuchań konkursowych podczas IV Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Konkurs odbędzie się 25 maja 2018 r. w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Tradycyjnie konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach: literatura organowa oraz akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji. Wstęp wolny. 

Konkurs służy upowszechnieniu regionalnej kultury i sztuki, zwłaszcza życia i twórczości śląskich muzyków, a także ma na celu działania służące upowszechnianiu muzyki organowej, poszerzeniu znajomość instrumentarium organowego Opolszczyzny, zapoznaniu mieszkańców Opolszczyzny z kulturą muzyczną i zabytkami organowymi regionu. 

 

 Konkurs odbywa się w ramach projektu "Opolska Wiosna Organowa", który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

Patronat honorowy:

Biskup Opolski Anrzej Czaja

Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych

 

Patronat medialny:

Radio Doxa

Gość Niedzielny - oddział opolski

 

Sponsorzy:

Studio nagrań i wytwórnia płytowa Ars Sonora

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia

Osemkowa.pl

Kamerton 

 

 

Dziękujemy za 1%

Szanowni Państwo!

Wraz z nadejściem pierwszych dni majowych końca dobiegło rozliczanie zeszłorocznych dochodów z urzędem skarbowym. To z kolei wiąże się z możliwością przekazania tzw. 1% na organizacje pożytku publicznego. Jest taką także Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. Jako jego dyrektor pragnę z serca podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za przekazanie na tej niewielkiej części swoich dochodów, która dla nas jest niezwykle ważnym wsparciem codziennej działalności. Serdecznie dziękuję! Bóg zapłać!

Z ogromną wdzięcznością zwracam się także do moich drogich współpracowników, którzy dołożyli wiele starań, aby 1% dla DIMK rozpropagować. Wam także należą się słowa uznania i wdzięczności.

Jestem przekonany, że w zbliżającym się roku szkolnym DZIĘKI WAM WSZYSTKIM PIĘKNA BĘDZIE WIĘCEJ!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor DIMK

  

Zmarł ks. Arkadiusz Nogielski

W piątek, 27 kwietnia, zmarł ks. Arkadiusz Nogielski, proboszcz parafii w Gierałtowicach, który edukację muzyczną od 1984 r. podjął w naszym Studium Organistowskim w Opolu.Msza św. żałobna zostanie odprawiona we wtorek, 1 maja o 14.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w rodzinnej parafii zmarłego – w Malni. Także 1 maja o 16.30 przeniesienie ciała (eksportacja) do kościoła pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Gierałtowicach. Także w kościele w Gierałtowicach w środę, 2 maja o 11.00 uroczystości pogrzebowe. 

 

Dni wolne

Dni 30 kwietnia-5 maja 2018 r., w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej są dniami wolnymi do zajęć dydaktycznych (zajęcia indywidualne do odpracowania). W tych dniach biuro DIMK będzie nieczynne, sama zaś siedziba DIMK będzie czynna w wybrane dni, w wybranych godzinach.

 

  

Opolska Wiosna Organowa

W dniach 16 kwietnia-30 czerwca 2018 r. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej realizuje projekt "Opolska Wiosna Organowa" współfinansowany ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Opolskiego. Celem projektu jest wspieranie i rozpowszechnianie bogatej tradycji wykonawstwa muzyki organowej, twórczości śląskich kompozytorów oraz opolskiego dziedzictwa w zakresie historii budownictwa organowego poprzez organizację IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów i nagranie płyty CD z muzyką organową. 

Pragniemy podjąć działania służące upowszechnieniu regionalnej kultury i sztuki, zwłaszcza życia i twórczości śląskich muzyków oraz organmistrzów działających w czasach zaborów, a także działania służące upowszechnianiu muzyki organowej, poszerzeniu znajomość instrumentarium organowego Opolszczyzny, zapoznaniu beneficjentów projektu z kulturą muzyczną i zabytkami organowymi regionu. Ponadto realizacja zadania służyć będzie ukazaniu ponadczasowej wartości kultury muzycznej będącej ponad różnicami politycznymi i światopoglądowymi oraz dającej siłę w walce o wolność. Pozwoli to na włączenie się w obchody 100-lecia Niepodległości, a także 20-lecia samorządności województw i powiatów. 

      

 

Pielgrzymka Chórów

Diecezjalny Duszpasterz Muzyków Kościelnych  zaprasza na pielgrzymkę chórów, która odbędzie się w dniach 9-10 czerwca br. (sobota-niedziela) na Górze św. Anny. Rozpoczęcie o godz. 15:00 w domu pielgrzyma.

 

W programie:

 

SOBOTA 09.06.2018
15:00 przywitanie i wspólna rozśpiewka
15:45 praca nad repertuarem
19:00 kolacja
20:00 wspólny wieczór

 

NIEDZIELA 10.06.2018
7:30 śniadanie
8:15 rozśpiewka i praca nad repertuarem
10:15 przejście do bazyliki
11:00 Msza święta i zakończenie pielgrzymki

 

Na pielgrzymce wykonamy wybrane części "Mszy Polskiej" Jana Maklakiewicza. Będą to:

 • Kyrie
 • Sanctus
 • Benedictus
 • Agnus Dei
 • Pax

W uzupełnieniu programu:

 • J. Elsner: O Panie mój

Zachęcamy do uczestnictwa chóry parafialne oraz indywidualnych chórzystów.

Zgłoszenia zespołów można dokonywać mailowo do piątku 1 czerwca br. pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .  Noclegi i posiłki załatwiane są indywidualnie przez dyrygentów.

 

  Utwory do pobrania  

 

Wielkanoc 2018 

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia!

Papież Benedykt XVI napisał bardzo znamienne słowa: Bóg stworzył świat, aby istniało miejsce, gdzie On mógłby objawiać swoją miłość i z którego odpowiedź miłości powracałaby do Niego!

Niech czas Świąt Paschalnych da nam głębokie właśnie takie doświadczenie bliskości miłości Boga, ale jednocześnie niech wzmaga w nas miłość do całej rzeczywistości, w której żyjemy: osób i miejsc; trudów i radości. Niech miłość Zmartwychwstałego wzmacnia to, co w nas wątłe, pokonuje to, co w nas grzeszne i uwzniośla to, co w nas szlachetne.

Niech Pascha Pana będzie to dla nas wszystkich czasem ukojenia i pokoju. Jednocześnie niech świąteczne chwile umocnią w nas prawdziwe szczęście płynące z wiary i bycia z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi.

Niech wybrzmi radosne wielkanocne Alleluja i niech przepełnia nas ono każdego dnia – tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Drodzy Muzycy Kościelni, przy okazji Triduum Paschalnego myślę także o Waszym ogromnym wysiłku, jaki wkładacie w przygotowywanie uroczystych celebracji liturgicznych. Oby całe to zatroskanie i zapracowanie zostało wynagrodzone spełnieniem Waszych najskrytszych marzeń!

Błogosławionej Paschy Baranka Bożego!

 

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

 Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

Wspólny śpiew na Mszy Krzyżma

Zachęcamy schole liturgicze oraz wszystkich chętnych do wspólnego śpiewu na Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek. W związku z remontem Katedry, Msza Krzyżma odbędzie się w kościele seminaryjnym przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Wspólna rozśpiewka o godz. 8:30 na chórze kościoła. Prosimy o pobranie i wydrukowanie przygotowanego śpiewnika.

 

Śpiewy na Mszy Krzyżma świętego 

  

Bajka - elemenatrz zasad muzyki

„Stary zamek stał na wzgórzu i królował nad gęstym lasem oraz całą okolicą. Nikt już od dawna tam nie mieszkał, a drogę do niego zarosły ogromne drzewa. W dawnych czasach mieszkał tutaj baron z całą rodziną, potem jego najmłodszy syn, który bardzo lubił sztukę (…).Podobno kilkakrotnie przebywał tam sam Fryderyk Chopin i grał na fortepianie swoje polonezy, mazurki, preludia, nokturny i inne utwory…”. Tymi słowami rozpoczyna się bajka „Zosia i stary fortepian”, która ukazała się w ramach współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Zakładu Poligraficznego Sindruk. Bajka „Zosia i stary fortepian” została wyróżniona w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci, który został zorganizowany przez DIMK. Autorem opowiadania jest Marcin Mikrut-Filipak, ilustracje do bajki wykonała Zuzanna Bełch.

 

Obecnie trwa II Ogólnopolski Konkurs Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu, podobnie jak w pierwszej edycji, jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki.

 

Twój 1% dla piękna

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działa w naszej diecezji już blisko 50 lat. Jego celem jest prowadzenie działalności pożytku publicznego – edukacyjnej, duszpasterskiej, organizacyjnej, koncertowej i promocyjnej w obszarze wyższej kultury muzycznej.

Rozwijamy pasje dzieci, młodzieży i dorosłych na sześciu kierunkach, licznych kursach i warsztatach oraz w chórach. Organizujemy koncerty, śpiewniki i konkursy upowszechniające tradycje narodowe i regionalne. Wydajemy książki i płyty, aby promować polską i śląską kulturę muzyczną w kraju i za granicą.

Zachęcam do wsparcia naszej działalności poprzez przekazania 1% podatku. Raz w roku sami możemy zdecydować, na co zostanie przekazany nasz podatek. Chciejmy wesprzeć inicjatywę, z której pośrednio sami korzystamy – nasz Instytut wykształcił kilkuset muzyków kościelnych w naszej diecezji, prowadzi stałą formację duszpasterską osób, które swymi muzycznymi talentami służą Kościołowi.

Przekazanie 1% podatku nic nie kosztuje, a pozwoli naszemu Instytutowi na jeszcze lepsze realizowanie naszych celów statutowych. Zachęcam szczególnie emerytów i rencistów do takiej formy pomocy – wystarczy, że wypełnicie formularz PIT-OP (niecała jedna strona), a przyczynicie się do rozwoju muzycznych talentów dzieci i młodzieży.

Z góry dziękuję za wszelką życzliwość! Wszystkich ofiarodawców polecam modlitwie, ale również i Was proszę o modlitwy w intencji Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Dyrektor DIMK

 

Wrzosola 2018

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej zaprasza dzieci i młodzież śpiewające w zespołach wokalnych na coroczne wspólne śpiewanie w Opolu-Wrzoskach – Wrzosola 2018. 

Tegoroczne XVI już spotkanie będzie miało formę warsztatów wokalno-instrumentalnych, co będzie dla uczestników unikatową okazją obcowania z wykonywaną na żywo muzyką nie tylko wokalną, ale także instrumentalną.

Zajęcia będą prowadzone pod okiem muzycznych opiekunów oraz wysokiej klasy chórmistrzów, dyrygentów i kapelmistrzów. Składać się będą z zajęć związanych z emisją głosu (zespołową i indywidualną) oraz śpiewu w zespole wokalnym wraz z orkiestrą dętą Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej Bonus Sonus. Finałowym punktem imprezy będzie wspólna, otwarta prezentacja wyćwiczonych utworów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalnoinstrumentalnych.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 17.03.2018 r. w godz. 9:00-13:00 w kościele św. Józefa Robotnika w Opolu-Wrzoskach.

Tradycyjnie zapraszamy do udziału zwłaszcza schole liturgiczne, które jednym z najważniejszych swoich śpiewaczych zadań, czynią ubogacanie śpiewem liturgii, przede wszystkim zaś liturgii mszalnej.

 

Tegoroczną Wrzosolę objęli swoim patronatem honorowym

Biskup Opolski Andrzej Czaja i Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski. 

 

Projekt "Wrzosola" - śpiewanie w Opolu-Wrzoskach jest współfinansowany 
ze środków Urzędu Miasta Opole.  

 

Regulamin Wrzosoli 2018

Karta zgłoszeniowa

Pieśni, które będą wykonane podczas liturgii:

W: Duchu ogniu, Duchu żarze

P: Wszystka moja nadzieja

K: Zbliżam się w pokorze

U: Chwała moc i dziękczynienie

Z: Nie opuszczaj mnie z opieki

Prosimy by uczestnicy Wrzosoli zabrali ze sobą "Drogę do nieba".

  

Muzyka jest piękna - bajka dla dzieci

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Prace należy przesyłać do 30 września 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatora konkursu: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7; 45-054 Opole (z dopiskiem Muzyka jest piękna). Nagrodą jest opublikowanie w Wydawnictwie SINdruk w Opolu oraz ogólnopolska promocja bajki.

 

Szczegóły w regulaminie.

 

 

Wielkopostny Dzień Skupienia

Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza na wielkopostny dzień skupienia dla muzyków posługujących w parafiach. Zaproszeni są wszyscy muzycy: organiści, dyrygenci, chórzyści, muzycy grający w orkiestrach parafialnych. Dzień skupienia odbędzie się w sobotę 17.02.br. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30. Dzień skupienia poprowadzi ks. Piotr Kierpal.

 

  

II semestr roku szkolnego 2017/2018

II semestr roku szkolnego 2017/2018 rozpoczyna się 29 stycznia 2018 r.

Termin oddania indeksów (po sesji egzaminacyjnej) mija 3 lutego br.

Zajęcia w pierwszym tygodniu nowego semestru będą odbywać się według następującego schematu:

poniedziałek: Kierunki Wokalistyka i Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych oraz Chór Schola Cantroum Opoliensis - nowa siedziba DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu

wtorek: Kierunek Organista, rok I oraz Chór Pueri Cantores Opolienses - nowa siedziba DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu

środa: Kierunek Kapelmistrz Orkiestry Dętej - sale muzykologii WT UO (Opole, ul. Drzymały 1a); kierunek Organista, rok II i III -  nowa siedziba DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu.

czwartekKierunek Organista, rok IV i V - nowa siedziba DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu

piątek: Ogródek Muzyczny oraz Chór Pueri Cantores Opolienses - nowa siedziba DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu

 

IV Międzynarodowy Konkurs Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna (z wyłączeniem kierunku organy w średnich szkołach muzycznych) do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Konkurs odbędzie się 25 maja 2018 r. w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Tradycyjnie konkurs odbywać się będzie w dwóch kategoriach: literatura organowa oraz akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji.

Kandydatów oceniać będzie międzynarodowe Jury zaproszone przez organizatorów. Nowością w tym roku będzie powołanie specjalnego Jury, w którego skład wejdą uczniowie V roku Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz uczniowie szkół uczestników konkursu.

Zgłoszenia należy przesłać do 30 kwietnia 2018 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 Do pobrania: 

 

Officium defunctorum w języku polskim po Soborze Watykańskim II

Publikacja Officium defunctorum w języku polskim po Soborze Watykańskim II napisana przez s. Monikę Dolores Nowak PDDM otwiera serię Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Opoliensis Musica Ecclesiastica", będąc pierwszym materialnym dowodem aktywności Pracowni Badań Naukowych. 

W obliczu braku naukowej analizy opracowań muzycznych oficjum za zmarłych w języku polskim, powstałych po Soborze Watykańskim II, zrodziła się idea napisania niniejszej monografii na ten temat, z uwzględnieniem nie tylko aspektów liturgiczno-teologicznych, ale szczególnie muzykologicznych. Publikacja przedstawia zmiany, jakich dokonano w strukturze officium divinum podczas reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, a także ustala genezę oraz ukazuje analizę teologiczną odnowionych tekstów. W trakcie powstawania książki autorka postawiła sobie za cel odnalezienie wszystkich przekładów na język polski posoborowego oficjum żałobnego. Dzięki temu publikacja prezentuje ich klasyfikację oraz analizę muzyczną, co poszerza zasób posoborowych kompozycji poddanych temu procesowi.

Autorka: s. dr Monika Dolores Nowak PDDM

TytułOfficium defunctorum w języku polskim po Soborze Watykańskim II 

Rok: 2018 

Seria: Opoliensis Musica Ecclesiastica 1

Redaktor serii: ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Recenzja naukowa: ks. prof. dr hab. Ratislav Adamko

Wydawca: Zakład Poligraficzny SINDRUK

Projekt okładki: Piotr Figura SINDRUK

Korekta: Józef Chudalla

Liczba stron: 474 

 

Sesja egzaminacyjna

W dniach 5–27 stycznia 2018 r. w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej trwa zimowa sesja egzaminacyjna . Termin oddania indeksów mija 3 lutego br.

  

W dniach 22-27 stycznia br. biuro DIMK będzie nieczynne. 

 

W drugim tygodniu sesji siedziba przy ul. Grunwaldzkiej 7 będzie czynna według następującego harmonogramu:

22.01. poniedziałek: 6:00-14:00

23.02. wtorek: 10:00-18:00

24.02. środa: 6:00-14:00

25.02. czwartek: 6:00-14:00

26.02. piątek: 10:00-18:00

27.02. sobota: nieczynne 

 

Pueri Cantores Opolienses 

Szanowni Państwo!

Drodzy Przyjaciele DIMK!

Mili Goście odwiedzający strony i portale społecznościowe DIMK!

18 marca bieżącego roku, o godz. 15.00, w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Opolu-Chabrach odbędzie się inauguracja opolskiego chóru chłopięco-męskiego DIMK Pueri Cantores Opolienses (dyr. Anna Sikora). Chór jest kolejnym zespołem działającym przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Za jego pracę bezpośrednio odpowiadać będą: Anna Sikora, Tadeusz Eckert oraz Ewelina Szendzielorz. Bardzo zależy mi, aby czas do inauguracji owocnie wykorzystać do pozyskania kolejnych chłopców i mężczyzn do śpiewu. Bardzo proszę wszystkich o każdą pomoc: modlitwę, pomysły, podpowiedzi, posyłanie swoich synów, ale także życzliwość dla tej idei.

Tegoroczny tzw. 1%, który gromadzimy w DIMK, zechcemy przeznaczyć w dużej mierze na działalność chóru Pueri Cantores Opolienses.

Niech muzyki będzie jak najwięcej!

Niech PIĘKNO będzie wokół nas!

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami i szacunkiem

ks dr hab. Grzegorz Poźniak, prof. UO

Dyrektor DIMK

   

Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w dniach 02.01.2018-30.06.2018 r. realizuje projektu"Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju", który jest finansowany ze środków Fundacji PZU. 

Edukacja muzyczna znacznej części społeczeństwa kończy się wraz z ukończeniem szkolnego przedmiotu "muzyka". Jedynie wybitnie utalentowane jednostki kontynuują edukację muzyczną w życiu dorosłym, a przecież wykonywanie muzyki spełnia istotną rolę w kształtowaniu kultury estetycznej, sfery uczuciowej oraz postaw etycznych człowieka. Intensyfikując procesy poznawcze, pobudzając wyobraźnię i twórczą aktywność przyczynia się do wzbogacania osobowości. Zespołowe wykonywanie muzyki np. w chórze mieszanym pozwala na integrację społeczną i kształtowanie umiejętności współżycia w grupie, zaś przygotowanie do występów publicznych i koncertowanie wspomaga u młodzieży i osób dorosłych poczucie własnej wartości. Projekt "Schola Cantorum Opoliensis - szkoła śpiewu i rozwoju" jest odpowiedzią na te potrzeby i ma na celu ukazanie roli zespołowego wykonywania muzyki na kształtowanie kultury estetycznej, postaw etycznych, intensyfikację procesów poznawczych, pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności u młodzieży i dorosłych poprzez śpiew w chórze mieszanym, zajęcia z emisji głosu, próby i koncerty chóru oraz zajęcia z zasad muzyki i kształcenia słuchu.

  

Zajęcia po przerwie świątecznej

W związku z wyłączeniem z użytku dawnej siedziby DIMK przy ul. Kominka 1 podajemy informacje o porządku zajęć.

Zajęcia grupowe dla wszystkich roczników kierunku Organista oraz Prowadzenie zespołów śpiewawczych i dla wszystkich grup Ogródka Muzycznego odbywają się do odwołania w salach Muzykologii na WT UO przy ul. Drzymały 1a w Opolu.

Zajęcia dla kierunku Kapelmistrz orkiestry dętej odbywać się będą w salach Muzykologii na WT UO przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Sale zostaną podane przez prowadzących zajęcia.

Zajęcia grupowe dla kierunku Wokalistyka odbywają się w nowej siedzibie przy ul. Grunwaldzkiej 7. 

Uczniów, którzy do tej pory mieli zajęcia indywidualne w budynku przy ul. Kominka 1 prosimy o kontakt z nauczycielami, którzy wskażą nowe miejsce odywania zajęć.

 

A słowo Ciałem się stało – I PIĘKNO zamieszkało między nami!...

Boże Narodzenie – przepiękne Święta, pełne ciepła, rodzinnej atmosfery, ubrane w szaty dostojnych tradycji, śpiewne… Zwyczajem ojców w te święta obdarowujemy się nawzajem prezentami. Ten piękny zwyczaj staje się także udziałem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, który w tym roku, właśnie w te Święta Bożego Narodzenia, otrzymuje nową siedzibę ‒ przy ul. Grunwaldzkiej 7. Jest to ten rodzaj darów, które onieśmielają; które powodują, że słowo „dziękuję” jest za małe i jednocześnie wypowiada wszystko. W naszej nowej siedzibie jeszcze bardziej, jeszcze lepiej i aktywniej możemy realizować motto naszego działania: Uczymy piękna!

Bogu i ludziom niech będą dzięki!

Przez cały czas naszego adwentowego oczekiwania rozbrzmiewają w naszych kościołach błagalne śpiewy przyzywające przyjścia Pana: „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry, Sprawiedliwego wylejcie chmury”. Ta prośba wypełnia się w szczególnie piękną grudniową noc, kiedy „Panna czysta porodziła Syna”.

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia oraz moment przejścia kalendarza w Nowy Rok będzie dla nas wszystkich czasem spotkania z przychodzącym Jezusem. Jednocześnie niech świąteczne chwile umocnią w nas prawdziwe szczęście. Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki. Tego wszystkim najserdeczniej życzymy!

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia! Błogosławionego Nowego Roku!

 

ks. dr hab., prof. UO Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

 

...i Piękno zamieszkało między nami

W opolskim wydaniu "Gościa Niedzielnego" ukazała się płyta ...i Piękno zamieszkało między nami, która w 11 utworach bożonarodzeniowych prezentuje wszystkie kierunki Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Na płycie, która stanowi zarazem trzeci wolumin serii Magister et Discipuli DIMK (red. ks. dr hab. G. Poźniak, prof. UO) znajdziemy kolędy w wykonaniu chóru mieszanego Schola Cantorum Opoliensis (dyr. Anna Sikora, Tadeusz Eckert), kolędę zaśpiewaną przez chór dziecięcy działający przy kierunki Ogródek Muzyczny (dyr. Anna Sikora, fortepian: Maciej Lamm, dzownki: Anna Kasperek), utowry organowe zagrane przez naszych uczniów (Szymon Marzok, Katarzyna Mateja) i nauczycielkę (Gabriela Czurlok) na organach kościoła pw. św. Michała Archanioła w Prudniku, a także pastorałki w wykonaniu nauczycielki kierunku wokalistyka: Gabrieli Blachy-Cupiał wraz z kwartetem CDN oraz medytację nt. kolędy "Chicha noc" i wariację nt. kolędy "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu orkiestry dętej Bonus Sonus (dyr. Karolina Peczkis, Krzysztof Ligenza) działającej przy kierunku Kapelmistrz Orkiestry Dętej. 

Realizacja nagrań: Jakub Garbacz - Studio Ars Sonora oraz Gabriela Blacha-Cupiał - Studio B1

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Gościa Niedzielnego. 

  

Deo gratias

W serii „Organy Śląska Opolskiego” ukazała się dwudziesty wolumin. Płyta zatytułowana Deo gratias prezentuje organy Riegera z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kędzierzynie Koźlu. Na płycie usłyszymy m.in. utwory Bacha, Schumanna, Brahmsa w wykonaniu Agnieszki Hyli, organistki tamtejszej parafii. Powstanie płyty wiąże się z zakończeniem remontu organów, który w latach 2015-2016 przeprowadziła firma Henryka Hobera z Olesna. Płyta wpisuje się w szeroką działalność opolskiego środowiska muzyków i muzykologów kościelnych, działających w ramach kierunku „muzykologia” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej.

  

Śpiew roratni

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu troszcząc się o muzykę liturgiczną w parafiach diecezji opolskiej pragnie zaprezentować propozycję alternatywnego śpiewu ku czci św. Józefa, który może być uzupełnieniem programu rorat w 2017 roku. Śpiew może być wykonywany w formie swobodnej jako piosenka religijna (proponujemy różne warianty akompaniamentu w formie pliku mp3) oraz w formie ściśle liturgicznej z organami (organowa harmonia czterogłosowa).

Księży proboszczów oraz organistów zainteresowanych otrzymaniem nut oraz tekstu pieśni O, Józefie prosimy o kontakt z biurem DIMK: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biedronka Ilonka i jej kropeczki

W wydawnictwie SINdruk we współpracy z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej ukazała się kolejna książeczka dla dzieci będąca owocem współpracy z autorem bajek: Michałem Alico. Tym razem główną bohaterką bajki jest biedronka Ilonka, która opowiada o znaczeniu jej słynnych kropeczek prezentując czytelnikom wartościowe cechy charakteru. Książeczka jest kontynuacją idei chrześcijańskich i humanistycznych, które znamy z serii "Nieoczekiwani goście opolskiej katedry" oraz bajki "Pajęczyna". Nowością w bajce jest piosenka wraz z zapisem nutowym, która jest integralną częścią opowiadania.

 

Tekst: Michał Alico

Edycja nut: ks. Joachim Waloszek

Ilustracje: Małgorzata Kowalcze
Opracowanie graficzne: Piotr Figura, Sindruk
Korekta: Agata Świerc

Mecenat: Karina i Grzegorz Kupczykowie, ks. Sławomir Pawiński

  

Program grantowy Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej realizuje projekt „Nowoczesna edukacja muzyczna” w ramach programu grantowego Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Celem projektu jest podniesienie jakości działań edukacyjnych w zakresie promowania wyższej kultury muzycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z woj. opolskiego kształcących się w naszym instytucie.

W ramach projektu zakupione zostanie wyposażenie (ławki i krzesła) sal, w których odbywać się będą zajęcia z zasad muzyki, kształcenia słuchu, historii muzyki, teoria chorału gregoriańskiego oraz form muzycznych i organoznastwa. 

   

Adwentowy Dzień Skupienia

Diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza na adwentowy dzień skupienia dla muzyków posługujących w parafiach i zaangażowanych w kształtowanie kultury muzycznej w Diecezji Opolskiej. Odbędzie się on w sobotę 2 grudnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu - Gosławicach. Rozpoczęcie o godz. 9:30. Dzień skupienia poprowadzi ks. Piotr Kierpal.

 

 

Kurs Psałterzystów

Diecezjalny Instytut Muzyki Liturgicznej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

* dzieci, młodzież i dorosłych;

* kobiety i mężczyzn;

* osoby świeckie i konsekrowane

 – jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach. W tym roku kurs będzie miał dwie formy kształcenia: tok zasadniczy dla młodzieży i osób dorosłych w pełnym wymiarze zajęć oraz tok skrócony dla dzieci w wieku od 8–13 lat obejmujący tylko część warsztatową zajęć (bez wykładów). Formę skróconą dedykujemy szczególnie dzieciom, które pragną się przygotować od strony warsztatu wokalnego do pięknego wykonania psalmu responsoryjnego podczas uroczystości Pierwszej Komunii św. lub na Mszach szkolnych.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od lutego do czerwca 2018 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00, tok skrócony w godz. 11.40–14.00. Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Na zakończenie kursu jego uczestnicy wezmą udział w obrzędzie błogosławieństwa do pełnienia funkcji psałterzysty (tok zasadniczy po zdaniu egzaminu końcowego) lub otrzymają dyplom ukończenia kursu (tok skrócony).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie DIMK w zakładce Psałterzysta i przesłanie go na adres mailowy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 stycznia 2018 r.

Na pierwsze zajęcia prosimy o przyniesienie opinii proboszcza.

 

 

 

 

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!

Drodzy sympatycy i miłośnicy muzycznego piękna!

Przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia!

 

Wspomnienie patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii, które wiąże się z datą 22 listopada, jest naszym największym świętem. W tym roku wypada ono w samym środku tygodnia i z tego powodu prowadzi moją myśl w kierunku refleksji o powszednim, codziennym charakterze naszej muzycznej posługi w Kościele. Ale oczywiście, jak każde święto, wspomnienie św. Cecylii uwyraźnia jednocześnie wagę i nieodzowność tej naszej muzycznej służby. Przekonanie to wywodzę z pięknych słów kard. J. Ratzingera, późniejszego Benedykta XVI. Przekonuje on bowiem, że „muzyka liturgiczna odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ono z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek to się udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa; drogą, na której Bóg, ukazuje swoje zbawienia”.

 

Z najgłębszym szacunkiem dla posługi WSZYSTKICH PAŃSTWA, pragnę życzyć, by WASZA codzienna, powszednia posługa, czasami pełna wyrzeczeń, prowadziła do najgłębszego przekonania, że wytyczacie drogę, która serca wiernych naszego Kościoła prowadzi do Jezusa. W ten sposób wiara i jej doświadczenie stają się prawdziwym świętem.

 

Niech św. Cecylia natchnie nas wszystkich prawdziwym szczęściem!

Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki…

Tego wszystkim najserdeczniej życzę!

Szczęść Boże!

ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu

 

  

Muzyka jest piękna 

Zakończone zostały prace jury nad Ogólnopolskim Konkursem Literackim – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu była promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie mogli uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Dokonanie oceny obu bajek wiązało się z trudnościami ze względu na różne walory szczególne obu prac oraz podjęcie różnej tematyki z zakresu zasad muzyki. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc poszczególnym bajkom, a jedynie wyróżniania.

 

Wyróżnienie za ilustracje oraz koncepcję pracy przyznaje się bajce Muzyczne trasy Rytmokio (godło: WJOLINOWE TULIPANY).

 

Wyróżnienie za koncepcję pracy: Zosia i stary fortepian (Autor tekstu: Atom, Autor ilustracji: Fox). 

 

Wyróżnieni autorzy:

Godło

Bajka

Autor

Atom

Zosia i stary fortepian

Auto tekstu:

Marcin Mikrut-Filipak

Fox

Zosia i stary fortepian

Autor ilustracji:

Zuzanna Bełch

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto tekstu:

Jolanta Wiśniewska

Wjolinowe tulipany

Muzyczne trasy Rytmokio

Auto ilustracji:

Anna Rudzka

Jury składa wniosek do Organizatora o nagrodzenie publikacją obu wyróżnionych prac z zastrzeżeniem uwzględnienia sugerowanych przez Organizatora poprawek oraz na zasadach ustalonych przez Organizatora i wydawcę. 

 

Protokół jury

  

Sonare Deo

W sobotę, 21 października 2017 r., o godzinie 12:00 miała miejsce inauguracja nowych organów Henryka Hobera w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i JPII w Toruniu. Na tą uroczystość nagrana i wydana została płyta CD "Sonare Deo". Materiał na płytę nagrała piątka organistów: Gabriela Czurlok (Opole), Kamil Frąś (Toruń), Waldemar Krawiec (Zabrze), Maciej Lamm (Opole), Jakub Garbacz (Łódź). Nad całością projektu czuwał ks. prof. UO, dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK. Płyta w bardzo wszechstronny sposób prezentuje nowopowstały instrument - znalazły się na niej utwory Adlera, Bacha, Boëllmanna, Bruhnsa, Buxtehudego, Guilmanta, a także kompozycje własne Gabrieli Czurlok i improwizacja Macieja Lamma.

 

Płyta została nagrana przez Ars Sonora Studio.

 

Deus meus refugii mei rupes

W wydawnictwie św. Krzyża w Opolu ukazała się kolejna płyta z serii "Organy Śląska Opolskiego". Dziewiętnasty wolumin serii nosi tytuł "Deus meus refugii mei rupes". Jej powstanie jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Centro Cultural Padre Félix Varela w Hawanie (Kuba). Dźwięki, które wybrzmiewają na tej płycie, rodzi muzyczna wrażliwość hawańskiego organisty katedralnego Moisésa Santiestebana Pupo.Szczególną okazją wydania tej płyty jest trwający remont kościoła katedralnego w Opolu oraz związany z remontem projekt polsko-czeski "Rozwój współpracy transgranicznej przy odnowie katedry w Ostrawie i w Opolu".

  

Muzyka jest piękna

Zakończony został nabór prac na I Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (dla dzieci w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

 

Prace należało przesyłać do 30 września 2017 r. Na adres organizatora konkursu wpłynęły trzy prace:

 

Godło  Tytuł bajki 

DAPHNE DE ARTES

 Koniasek

Autor tekstu: Atom

Autor ilustracji: Fox

 Zosia i stary fortepian
WJOLINOWE TULIPANY Muzyczne trasy Rytmokio 

 

Prace ocenia powołane jury w składzie:

 • Gabriela Czurlok,
 • Agata Świerc,
 • Estera Baksik. 

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie organizatora.

Praca nagrodzona pierwszym miejscem zostanie wydrukowana w Wydawnictwie SINdruk w Opolu. 

 

3 Tydzień DIMK

W dniach 15–21 października będziemy obchodzić III Tydzień Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Jest to okazja do pokazania mieszkańcom Opola naszej codziennej działalności, a także sposobność do wspólnego spotkania pracowników DIMK, uczniów i absolwentów. W programie znajdzie się koncert organowy, otwarte próby chórów, możliwość zwiedzania nowej siedziby DIMK, a także darmowe zajęcia z emisji głosu oraz konsultacje z wykładowcami. Centralnym punktem 3 Tygodnia DIMK będzie Eucharystia pod przewodnictwem Ks. bp Rudolfa Pierskały, po której nastąpi wręczenie dyplomów tegorocznym absolwentom oraz indeksów dla uczniów 2 roku kierunku Organista i studentów kierunków podyplomowych.

 

Szczegółowy program na plakacie. 

 

Plakat do pobrania

 

Program koncertu

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

Pierwszym dniem zajęć w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w roku szkolnym 2017/2018 jest poniedziałek 4 września 2017 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego i spotkania organizacyjne dla poszczególnych lat, kierunków i chórów będą miały miejsce w salach muzykologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (Opole, ul. Drzymały 1a) według następującego planu:

 

 

Poniedziałek (4 IX)

godz. 15:30: 

 • kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych - rok 1 i 2;
 • kierunek Wokalistyka - rok 1;

godz. 18:00: 

 • Chór Schola Cantorum Opoliensis;

Wtorek (5 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 1;

godz. 17:00:

 • Chór Pueri Cantores Opolienses;

Środa (6 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 2 i 3;
 • kierunek Kapelmistrz Orkiestry Dętej - rok 1 i 2;

Czwartek (7 IX)

godz. 15:30:

 • kierunek Organista - rok 4 i 5;

Piątek (8 IX)

godz. 15:30:

 • Ogródek Muzyczny - wszystkie grupy;

Godzina do ustalenia:

 • Chór żeński;
 • Chór międzyzakonny.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego będzie miała miejsce podczas Tygodnia DIMK (15-21 października br.). Zachęcamy do zapoznania się z kalendarium semestru I i II (zakładka Terminarz -> Kalendarium, semestr I/semestr II), w którym znaleźć można informacje na temat wydarzeń, które będą miały miejsce w nowym roku szkolnym. W zakładce z planem zajęć można pobrać kalendarz planu dwutygodniowego.