2020/2021

 

 

Rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

– Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci

zorganizowanego przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

 

Do konkursu literackiego zgłoszono 4 prace oznaczone następującymi godłami:

 

SASANKA – Dwaj ogromni przyjaciele na tropie maleńkiego ukulele

KLUCZ WIOLINOWY – Potrafimy hałasować... W rodzinie instrumentów dętych

CKPB  – Muzyka kasownika

BŁĘKITNA RAPSODIA – Foremki i formy

 

Wszystkie prace spełniają wymogi formalne, które określa regulamin konkursu.

W trakcie trwania konkursu, 20 października 2020, po wpłynięciu pierwszej pracy konkursowej, Dyrektor DIMK powołał jury do oceny prac konkursowych:

Ewelina Szendzielorz – Biuro DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca

Oliwia Kraft – Biuro DIMK – nauczyciel pracujący z dziećmi

Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK

Piotr Figura – artysta malarz, grafik komputerowy

 

Protokół jury:

1. Jury dziękuje wszystkim biorącym udział w Konkursie literackim DIMK za przesłane prace.

2. Jury postanawia nie przyznać nagrody w tegorocznej edycji konkursu literackiego DIMK.

3. Jury wyróżnia pracę oznaczoną godłem SASANKA za warstwę literacką opowiadania.

 

 

 

 

  

 

Improvisationes

Z radością prezentujemy 27. wolumin serii płytowej Organy Śląska Opolskiego, która jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk, Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz studiem Ars Sonora. Na organach kościoła parafialnego pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim gra Markus Rupprecht  prorektor Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu (Niemcy). Na płycie zatytułowanej jako Improvisationes zawarte zostały improwizacje organowe w różnych stylach i formach, częściowo swobodnych, częściowo związanych z tematami śpiewów niemieckich, polskich i gregoriańskich. Zachęcamy do spotkania z muzyką organową w ramach niniejszego wydawnictwa! 

 

 

Sonare Deo et populo

Miło nam zaprezentować 26. wolumin serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. Płyta jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk, Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz studiem Ars Sonora. Płyta Sonare Deo et populo (Brzmieć Bogu i ludziom) zarejestrowana została na organach kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach, do których zasiadł Wacław Golonka. W ramach niniejszego krążka wykonawca przeprowadza słuchaczy przez muzykę organową niemal wszystkich epok, prezentując repertuar, w którym nie zabrakło powszechnie znanych kompozycji organowych, a także literatury nawiązującej do znanych pieśni kościelnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją.

 

 

WYDAWNICTWO SINDRUK-DIMK PREZENTUJE

SPECJALNĄ OFERTĘ ŚWIĄTECZNĄ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizacja zajęć w związku z nowymi rozporządzeniami

W związku z decyzjami premiera rządu RP, Mateusza Morawieckiego, podajemy do wiadomości, co następuje.

Chóry DIMK

Do odwołania działalność chórów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu zostaje zawieszona.

Zajęcia w ramach wszystkich kierunków kształcenia

W związku z koniecznością zawieszenia zajęć stacjonarnych, do odwołania wszystkie zajęcia dydaktyczne w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu odbywają się wyłącznie w trybie on-line z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia prowadzone są poprzez platformę SKYPE lub inną ustaloną z nauczycielem, w czasie rzeczywistym, w wymiarze czasowym przewidzianym na konkretne zajęcia.

 

 

Creare et cantare

Wydawnictwo SINDRUK-DIMK wraz z Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego z radością prezentuje pierwszy numer nowej serii wydawniczej Creare et cantare, która zainicjowana została z okazji X-lecia istnienia Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego pod redakcją Eweliny Szendzielorz i Andrzeja Prasała. Jej ideą stała się chęć stworzenia przestrzeni sprzyjającej wzajemnej wymianie myśli i doświadczeń inspirowanych szeroko pojętą tematyką śpiewu, począwszy od sztuki tworzenia, poprzez proces odtwarzania, aż po naukową refleksję nad zagadnieniami ukrytymi w dźwiękach, ich konstrukcjach i współbrzmieniach. Pierwszy tom nowej kolekcji współtworzą przedstawiciele środowisk naukowych z różnorodnych polskich ośrodków, dyrygenci, kompozytorzy i wykonawcy muzyczni przybliżający swoje wieloaspektowe spojrzenie. Niniejsza publikacja dedykowana jest śp. ks. prof. Ireneuszowi Pawlakowi, wybitnemu muzykologowi i kompozytorowi, zmarłemu 15 lipca 2020 r. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Piękna pisanego dźwiękiem!

  

 

Mysteria Fidei

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK (Zakład Poligraficzny Sindruk i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu) ukazała się płyta, pt. Mysteria Fidei, z muzyką organową w wykonaniu prof. Stefana Baiera – Rektora Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu (Niemcy), która zarejestrowana została na organach w opactwie oo. Benedyktynów w Waegwan (Korea Południowa). Niniejszy krążek prezentuje szeroki wachlarz twórczości Jana Sebastiana Bacha w wyjątkowych interpretacjach. 

 

 

 

Pielgrzymka chórów kościelnych

Duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza chóry kościelne na JEDNODNIOWĄ pielgrzymkę na Górę św. Anny, która odbędzie się w sobotę 17 października br. Z racji trwającej pandemii, w tym roku będzie ona miała inny charakter.

W celach organizacyjnych dyrygenci proszeni są o zgłoszenie liczby uczestników drogą mailową, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w terminie do 11 października br.

Wszyscy uczestnicy proszeni są o zebranie ze sobą ksiązeczki „Droga do Nieba” oraz kompletu nut, które można pobrać tutaj.

Program pielgrzymki:

  • godz. 9:30 rozpoczęcie wspólną modlitwą w kaplicy w Domu Pielgrzyma
  • godz. 10:00 kawa
  • godz. 10:30 wspólna rozśpiewka
  • godz. 11:00 praca nad repertuarem
  • godz. 13:00 przerwa na obiad
  • godz. 13:45 konferencja ascetyczna
  • godz. 14:45 nabożeństwo różańcowe
  • godz. 15:30 kawa
  • godz. 16:00 wspólna rozśpiewka i praca nad repertuarem
  • Msza św. i zakończenie pielgrzymki

ZE WZGLĘDU NA SYTUACJĘ EPIDEMIOLOGICZNĄ PIELGRZYMKA ZOSTAŁA ODWOŁANA.

 

 

Koncert organowy DIMK w Filharmonii Opolskiej

20 września 2020 r. o godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii Opolskiej wypełniona zostanie dźwiękiem organów. Wszystko za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.  Przy organowym kontuarze zasiądą uczniowie oraz wykładowcy DIMK. Tym razem wydarzenie nabierze tym bardziej wyjątkowego charakteru z uwagi na fakt, iż koncert dedykowany jest wieloletniemu nauczycielowi DIMK - Panu Alfredowi Bączkowiczowi.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub on-line.