2020/2021

 

V Ogólnopolski Konkurs Literacki

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza V Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna  bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 30 listopada 2021 r. Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie.

 

 

Egzaminy dyplomowe

1. 17 czerwca br. od godz. 10.00 odbędzie się egzamin dyplomowy Praktyka muzyczno-liturgiczna.

2. 24 czerwca br. o godz. 10.00 odbędzie się egzamin dyplomowy z wiedzy teoretycznej.

3. 2 lipca br. o godz. 15.30 odbędzie się egzamin dyplomowy z harmonii. 

4. Koncerty dyplomowe oraz Msze św. w parafiach mogą odbywać się od 18 czerwca do 10 października br. 

5. 17 czerwca od godz. 14.00 odbędzie się egzamin wstępny z Praktyki muzyczno-liturgicznej na rok V.

 

 

Zapraszamy do nauki w DIMK!

Zapraszamy do rozwijania swoich talentów i pasji, zdobywania wiedzy i umiejętności oraz poznawania fascynującego świata muzyki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Oferujemy możliwość kształcenia w ramach 6 kierunków, a także śpiewania w naszych chórach. Przesłuchania wstępne na nowy rok szkolny 2021/2022 odbędą się: 26 czerwca 2021 r. oraz 28 sierpnia 2021 r. od godz. 9.00 z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego.

 Formularz zgłoszeniowy i wymagane dokumenty

 

 

 

Pod okiem świętego Floriana

Miło nam zaprezentować kolejne opowiadanie Michała Alico, który przybliża młodym czytelnikom postać organmistrza J.M.V. Haasa, prowadzącego niegdyś swój warsztat organmistrzowski w Głubczycach. Wielki pożar, wspaniałe instrumenty oraz niezwykła przyjaźń, a przede wszystkim historia oparta na prawdziwych wydarzeniach! O tym wszystkim przeczytacie we wspaniałej książeczce ubogaconej ciekawymi ilustracjami. A co dokładnie wydarzyło się Pod okiem świętego Floriana? Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe? Zapraszamy do lektury! Książeczka wydana została w ramach zadania publicznego współfinanoswanego przez Gminę Głubczyce.

 

 

Rekolekcje dla muzyków kościelnych 

Po dłuższej przerwie związanej z sytuacją pandemiczną, duszpasterz muzyków kościelnych - ks. Piotr Kierpal zaprasza Muzyków posługujących w parafiach naszej diecezji do udziału w Rekolekcjach dla Muzyków Kościelnych. Odbędą się one w dniach 30.06.-2.07. br. w ośrodku wypoczynkowym „RYBAK” oraz nowo ustanowionym sanktuarium św. Rity w Głębinowie. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Paweł Brudek – adiunkt katedry psychologii klinicznej KUL Jan Pawła II. Całkowity koszt pobytu w ośrodku z pełnym wyżywieniem wynosi 370 zł.
W związku z reżimem sanitarnym, ośrodek może przyjąć określoną liczbę osób, dlatego o przyjęciu na rekolekcje będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku 21.06. drogą elektroniczną – proszę wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  – w tytule: Zgłoszenie na rekolekcje.
Po otrzymaniu zgłoszenia otrzymają Państwo wiadomość potwierdzającą przyjęcie wraz ze szczegółowym planem rekolekcji.

 

 

Dla trwania…

Wydawnictwo SINDRUK-DIMK prezentuje szczególne wydawnictwo płytowe, skupiające twórczość poetycką i kompozytorską ks. Grzegorza Poźniaka. Płyta TRWANIA, jako kolejny autorski krążek, ukazuje się w jego 50. urodziny oraz z okazji 25-lecia kapłaństwa. Do współtworzenia kolejnych prezentowanych ścieżek zaproszeni zostali znakomici artyści, wśród których znaleźli się: Lidia i Marcin Pospieszalscy, Andrzej Czernik, Ola Błachno i Joachim Mencel, Adam Rymarz i Łukasz Kowalski, Katarzyna „Puma” Piasecka, Gabriela Blacha-Cupiał, ks. Korneliusz Matauszek, Patryk Jarosch wraz z Angeliką i Rafałem Bielami czy Natalia Chaszczewska. Całość ubogaca ponadto archiwalne nagranie zespołu Medicus. Prezentujący się w ramach płyty wykonawcy w swej wielości i różnorodności tworzą zarazem wyjątkową jedność i niepowtarzalny klimat, dzięki którym subtelne dźwięki łączą się w harmonijną całość z poetycką wrażliwością, trafiającą do głębi. Niech poezja wszystko wyjaśni… Zapraszamy do wyjątkowego świata słowa i muzyki!

 

ważniejsze jest jednak

od czasu i trwania

ile masz serca

do rozdawania

        

 

Brzmienie XIX-wiecznego Opola

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK, jako ósmy wolumin naszej serii Opoliensis Musica Ecclesiastica, ukazała się kolejna pozycja nutowa. Tym razem jest to krytyczne opracowanie utworów maryjnych Carla Juliusa Adolpha Hoffmanna  opolskiego kompozytora I połowy XIX w., organisty i dyrygenta kościoła Krzyża Świętego w Opolu (dziejsza katedra opolska). Niniejszy zbiór, przygotowany na podstawie zachowanych manuskryptów, tworzą trzy kompozycje wokalno-instrumentalne, przeznaczone na chór i orkiestrę: Litaniae Lauretanae, Ave maris stella oraz Regina coeli, poprzedzone rysem biograficznym, a także opatrzone notą edytorską, opisem źródeł oraz komentarzem rewizyjnym. Publikacja przygotowana została pod redakcją Eweliny Szendzielorz. Zapraszamy na spotkanie z muzyką i muzykaliami XIX-wiecznego Opola! 

 

 

Organizacja pracy DIMK od 4 maja 2021 r.

Po ogłoszeniach rządu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie obostrzeń ogłasza się w DIMK co następuje:

1. Począwszy od 4 maja wszystkie zajęcia indywidualne w DIMK odbywają się stacjonarnie. Ponadto do pracy stacjonarnej powracają z tym dniem wszystkie grupy Ogródka muzycznego.
 
2. Od 15 maja wszystkie roczniki i kierunki DIMK odbywają swoje zajęcia stacjonarnie.

3. Od 15 maja do pracy powracają chóry DIMK, z tym że do końca maja próby odbywają się w głosach, bez możliwości prowadzenia prób całego zespołu.

4. Niezmiennie obowiązują wszystkie wymogi sanitarne, w tym noszenie maseczek, dezynfekcja rąk oraz pomieszczeń.

5. W dniu 26 maja odbędzie się posiedzenie Rady Pedagogicznej DIMK.

6. W dniu 17 czerwca odbędzie się egzamin dyplomowy Praktyka muzyczno-liturgiczna oraz egzamin wstępny z Praktyki muzyczno-liturgicznej na rok V. Pozostałe terminy egzaminów dyplomowych zostaną podane po posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Począwszy od 18 czerwca można odbywać następujące egzaminy dyplomowe: Msza św. w parafii oraz koncert organowy.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

(przeniesiony na inny termin z powodu obostrzeń związanych z pendemią COVID-19)

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej oraz Katedra Muzykologii UO zapraszają uczniów diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniów szkół muzycznych o profilu – muzyka kościelna do udziału w VI Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

Tegoroczna edycja festiwalu przyjmie charakter Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Literatury Organowej, który poprowadzi dr Tomáš Thon – koncertujący czeski organista, organolog i wydawca nut. Całość odbędzie się natomiast w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi. Punktem obowiązkowym festiwalu będzie przygotowanie przez każdego uczestnika jednego utworu z zakresu czeskiej muzyki dawnej. Wszystkim zainteresowanym zostaną udostępnione nuty proponowanych utworów.

Szczegóły znaleźć można w Regulaminie

Formularz zgłoszeniowy: *doc. / *pdf.

 

 

 

 

Organizacja zajęć od 22 marca 2021 r.

Chóry DIMK

Działalność chórów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu pozostaje zawieszona. Zajęcia chórów uczniowskich odbywają się on-line.

Zajęcia indywidualne mogą się odbywać w formie stacjonarnej z zachowaniem pełniego reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekacja rąk, dystans), jednak forma ich prowadzenia podlega decyzji rodziców oraz nauczyciela.

Zajęcia grupowe w ramach wszystkich kierunków i roczników kształcenia

Pozostałe zajęcia dydaktyczne w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu odbywają się wyłącznie w trybie on-line z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia prowadzone są poprzez platformę SKYPE lub inną ustaloną z nauczycielem, w czasie rzeczywistym, w wymiarze czasowym przewidzianym na konkretne zajęcia.

Wszelka obecność uczniów na terenie DIMK oznacza respektowanie wszelkich zasad reżimu sanitarnego (dystans, maska, dezynfekcja) oraz dostosowanie się do poleceń nauczycieli pracowników DIMK.

Nie ma możliwości przebywania na terenie szkoły poza odbywanymi zajęciami, jak również nie jest możliwe oczekiwanie na dziecko w budynku szkolnym. Uczeń wchodzi do budynku maksymalnie na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji, a po jej zakończeniu odprowadzany jest przez nauczyciela do drzwi wyjściowych, skąd odbierają go rodzice.

Ćwiczenie na instrumencie możliwe jest tylko i wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu tego z Biurem DIMK (telefonicznie lub mailowo).

 

 

W piątek, 5 marca br., na antenie TVP KULTURA odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich  FENIKS 2020, podczas której Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu otrzymał statuetkę w kategorii FENIKS SPECJALNY MUZYCZNY.

 

 

Śpiew ku czci św. Józefa

Wpisując się w obchody Roku św. Józefa, z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu proponuje śpiew ku czci św. Józefa, który może stać się pomocą duszpasterską, a wprowadzony w repertuar naszych parafii będzie towarzyszyć celebracjom liturgicznym, przybliżając wiernym postać świętego patrona. 

Śpiew został tak napisany, aby można było „ubrać” go we współczesne brzmienie i sposób wykonawczy, ale także aby mógł być wykonany z towarzyszeniem organów jako śpiew liturgiczny, wszak jako taki będzie mógł pozostać żywy w repertuarze naszych parafii, także po zakończeniu Roku św. Józefa. Biorąc pod uwagę fakt, że śpiewów o św. Józefie nie ma zbyt wiele, z czego znanych i używanych w codziennym duszpasterstwie jest jeszcze mniej, mamy nadzieję, iż nasza propozycja zostanie z entuzjazmem i powodzeniem przyjęta na grunt repertuaru parafialnego.

O, Józefie, autorstwa ks. Grzegorza Poźniaka, został pomyślany jako rodzaj śpiewu litanijnego, w którym wymieniamy cnoty św. Józefa. Przedkładamy duszpasterzom 2 zwrotki jako zamkniętą całość. 

1. O, Józefie, przez pracę i ciszę,

o, Józefie, przez świętość i łaskę.

Ref: Boży Syn, na ręku Twym,

Ty prowadź nas, w niebieski czas,

na wieki. Amen.

2. O, Jozefie, przez czystość, ubóstwo,

o, Józefie, przez wiarę i miłość.

  

Ref: Boży Syn, na ręku Twym,

Ty prowadź nas, w niebieski czas,

na wieki. Amen.  

Śpiew został opatrzony przystępną oraz łatwą do zapamiętania i wykonywania melodią.

Dwie możliwe wersje wykonania odsłuchać można w plikach dźwiękowych: wersja nr 1wersja nr 2.

Będzie nam niezmiernie miło otrzymać informację zwrotną, jeżeli parafia zdecyduje się na wprowadzenie śpiewu. Udostępniony zostanie jej wówczas zapis melodyczny, nuty z opracowaniem na organy oraz dodatkowe ścieżki melodyczne. 

 

 

Dźwięki organów „na tułaczym wózku” 

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK ukazał się siódmy wolumin serii Opoliensis Musica Ecclesiastica. Książka ks. Grzegorza Poźniaka, pt. Powojenne losy firmy organmistrzowskiej „Berschdorf” z Nysy, odtwarza nieznane dotąd dzieje nyskiej firmy organmistrzowskiej, wnosząc tym samym cenny wkład w historię śląskiego budownictwa organowego. To jedyna w swoim rodzaju pozycja, bazująca na osobistych zapiskach członków rodziny Berschdorfów. Pamiętniki będące świadkami dramatu wojny oraz rodzinnej tułaczki stanowią niezwykłe świadectwo, przedkładające losy warsztatu organmistrzowskiego, ale także doskonale zarysowują postać Carla Berschdorfa – jego osobowość, przemyślenia, pobożność i styl bycia. Niezwykłym ubogaceniem książki są ponadto odnalezione w rodzinnym archiwum, niepublikowane dotąd fotografie, a także sporządzony katalog wybudowanych instrumentów. Publikacja dostarcza również informacji na temat życia i działalności organmistrzowskiej Norberta Berschdorfa, którego losy do tej pory pozostawały w mroku przeszłości. Zapraszamy do odkrycia kolejnego rozdziału śląskiego organmistrzostwa! Zapraszamy na szczególne spotkanie z rodziną Berschdorfów – do jej wewnątrzrodzinnego świata, relacji i przeżyć! Zapraszamy do wyjątkowej lektury!

 

 

 

Rozstrzygnięcie IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

– Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieci

zorganizowanego przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu

 

Do konkursu literackiego zgłoszono 4 prace oznaczone następującymi godłami:

 

SASANKA – Dwaj ogromni przyjaciele na tropie maleńkiego ukulele

KLUCZ WIOLINOWY – Potrafimy hałasować... W rodzinie instrumentów dętych

CKPB  – Muzyka kasownika

BŁĘKITNA RAPSODIA – Foremki i formy

 

Wszystkie prace spełniają wymogi formalne, które określa regulamin konkursu.

W trakcie trwania konkursu, 20 października 2020, po wpłynięciu pierwszej pracy konkursowej, Dyrektor DIMK powołał jury do oceny prac konkursowych:

Ewelina Szendzielorz – Biuro DIMK – muzykolog – nauczyciel pracujący z dziećmi – Przewodnicząca

Oliwia Kraft – Biuro DIMK – nauczyciel pracujący z dziećmi

Agata Kowalcze – reprezentująca Wydawcę SINDRUK-DIMK

Piotr Figura – artysta malarz, grafik komputerowy

 

Protokół jury:

1. Jury dziękuje wszystkim biorącym udział w Konkursie literackim DIMK za przesłane prace.

2. Jury postanawia nie przyznać nagrody w tegorocznej edycji konkursu literackiego DIMK.

3. Jury wyróżnia pracę oznaczoną godłem SASANKA za warstwę literacką opowiadania.

 

 

 

 

  

 

Improvisationes

Z radością prezentujemy 27. wolumin serii płytowej Organy Śląska Opolskiego, która jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk, Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz studiem Ars Sonora. Na organach kościoła parafialnego pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim gra Markus Rupprecht  prorektor Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu (Niemcy). Na płycie zatytułowanej jako Improvisationes zawarte zostały improwizacje organowe w różnych stylach i formach, częściowo swobodnych, częściowo związanych z tematami śpiewów niemieckich, polskich i gregoriańskich. Zachęcamy do spotkania z muzyką organową w ramach niniejszego wydawnictwa! 

 

 

Sonare Deo et populo

Miło nam zaprezentować 26. wolumin serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. Płyta jest owocem współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu z Zakładem Poligraficznym Sindruk, Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego oraz studiem Ars Sonora. Płyta Sonare Deo et populo (Brzmieć Bogu i ludziom) zarejestrowana została na organach kościoła parafialnego pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach, do których zasiadł Wacław Golonka. W ramach niniejszego krążka wykonawca przeprowadza słuchaczy przez muzykę organową niemal wszystkich epok, prezentując repertuar, w którym nie zabrakło powszechnie znanych kompozycji organowych, a także literatury nawiązującej do znanych pieśni kościelnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją.

 

 

WYDAWNICTWO SINDRUK-DIMK PREZENTUJE

SPECJALNĄ OFERTĘ ŚWIĄTECZNĄ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizacja zajęć w związku z nowymi rozporządzeniami

W związku z decyzjami premiera rządu RP, Mateusza Morawieckiego, podajemy do wiadomości, co następuje.

Chóry DIMK

Do odwołania działalność chórów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu zostaje zawieszona.

Zajęcia w ramach wszystkich kierunków kształcenia

W związku z koniecznością zawieszenia zajęć stacjonarnych, do odwołania wszystkie zajęcia dydaktyczne w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu odbywają się wyłącznie w trybie on-line z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia prowadzone są poprzez platformę SKYPE lub inną ustaloną z nauczycielem, w czasie rzeczywistym, w wymiarze czasowym przewidzianym na konkretne zajęcia.

 

 

Creare et cantare

Wydawnictwo SINDRUK-DIMK wraz z Katedrą Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego z radością prezentuje pierwszy numer nowej serii wydawniczej Creare et cantare, która zainicjowana została z okazji X-lecia istnienia Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego pod redakcją Eweliny Szendzielorz i Andrzeja Prasała. Jej ideą stała się chęć stworzenia przestrzeni sprzyjającej wzajemnej wymianie myśli i doświadczeń inspirowanych szeroko pojętą tematyką śpiewu, począwszy od sztuki tworzenia, poprzez proces odtwarzania, aż po naukową refleksję nad zagadnieniami ukrytymi w dźwiękach, ich konstrukcjach i współbrzmieniach. Pierwszy tom nowej kolekcji współtworzą przedstawiciele środowisk naukowych z różnorodnych polskich ośrodków, dyrygenci, kompozytorzy i wykonawcy muzyczni przybliżający swoje wieloaspektowe spojrzenie. Niniejsza publikacja dedykowana jest śp. ks. prof. Ireneuszowi Pawlakowi, wybitnemu muzykologowi i kompozytorowi, zmarłemu 15 lipca 2020 r. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Piękna pisanego dźwiękiem!

  

 

Mysteria Fidei

W wydawnictwie SINDRUK-DIMK (Zakład Poligraficzny Sindruk i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu) ukazała się płyta, pt. Mysteria Fidei, z muzyką organową w wykonaniu prof. Stefana Baiera – Rektora Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Regensburgu (Niemcy), która zarejestrowana została na organach w opactwie oo. Benedyktynów w Waegwan (Korea Południowa). Niniejszy krążek prezentuje szeroki wachlarz twórczości Jana Sebastiana Bacha w wyjątkowych interpretacjach. 

 

 

 

Pielgrzymka chórów kościelnych

Duszpasterz muzyków kościelnych zaprasza chóry kościelne na JEDNODNIOWĄ pielgrzymkę na Górę św. Anny, która odbędzie się w sobotę 17 października br. Z racji trwającej pandemii, w tym roku będzie ona miała inny charakter.

W celach organizacyjnych dyrygenci proszeni są o zgłoszenie liczby uczestników drogą mailową, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w terminie do 11 października br.

Wszyscy uczestnicy proszeni są o zebranie ze sobą ksiązeczki „Droga do Nieba” oraz kompletu nut, które można pobrać tutaj.

Program pielgrzymki:

  • godz. 9:30 rozpoczęcie wspólną modlitwą w kaplicy w Domu Pielgrzyma
  • godz. 10:00 kawa
  • godz. 10:30 wspólna rozśpiewka
  • godz. 11:00 praca nad repertuarem
  • godz. 13:00 przerwa na obiad
  • godz. 13:45 konferencja ascetyczna
  • godz. 14:45 nabożeństwo różańcowe
  • godz. 15:30 kawa
  • godz. 16:00 wspólna rozśpiewka i praca nad repertuarem
  • Msza św. i zakończenie pielgrzymki

ZE WZGLĘDU NA SYTUACJĘ EPIDEMIOLOGICZNĄ PIELGRZYMKA ZOSTAŁA ODWOŁANA.

 

 

Koncert organowy DIMK w Filharmonii Opolskiej

20 września 2020 r. o godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii Opolskiej wypełniona zostanie dźwiękiem organów. Wszystko za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.  Przy organowym kontuarze zasiądą uczniowie oraz wykładowcy DIMK. Tym razem wydarzenie nabierze tym bardziej wyjątkowego charakteru z uwagi na fakt, iż koncert dedykowany jest wieloletniemu nauczycielowi DIMK - Panu Alfredowi Bączkowiczowi.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub on-line.