DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ W OPOLU

Nasz Instytut w swej wieloletniej tradycji przeszedł liczne przeobrażenia organizacyjne, dzięki którym dziś sytuuje się jako nowoczesna placówka, zapewniająca komfortowe warunki kształcenia pod okiem dobrze przygotowanej kadry nauczycielskiej. Jego działalność to jednak nie tylko dynamiczna aktywność na polu dydaktycznym. We wszechstronny sposób staramy się bowiem pielęgnować śląskie tradycje religijnej kultury muzycznej. W ramach Instytutu prężnie działa Pracownia Badań Naukowych. Szczególną zaś troską otaczamy śląski krajobraz organowy, pochylając się przede wszystkim nad instrumentami piszczałkowymi Opolszczyzny.  więcej...

 

 

 Wydawnictwo SINDRUK-DIMK

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu, obok dynamicznej działalności dydaktycznej w zakresie szeroko pojętego kształcenia muzyków kościelnych, nawiązuje również aktywną współpracę z opolskimi wydawnictwami, której owocem stają się liczne publikacje naukowe, duszpasterskie, bajki dla dzieci, płyty CD oraz zbiory nutowe.

 

 

 

  

 więcej... 

 

 

SZKOŁA CHÓRALNA DIMK

  

to specjalistyczne chóry skupiające pasjonatów muzyki

i zespołowego śpiewu w różnych przedziałach wiekowych:

 

Chór mieszany - Schola Cantorum Opolienses

Chór chłopięcy - Pueri Cantores Opolienses

Chór żeński - Opolienses Puellae Cantantes

 
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

2019/2020

 

W służbie dźwięku – nowa perełka wśród naszych wydawnictw

W służbie dźwięku to zbiór twórczości ks. Grzegorza Poźniaka scalający dotychczasowe opus vitae kompozytora. Zawarte w nim kompozycje są świadectwem oddania i służby Bogu, ludziom i muzyce oraz wyrazem niezwykłej wrażliwości na piękno i świat dźwięków. Wydawnictwo charakteryzuje nie tylko wielość i różnorodność form muzycznych oraz ich wielostronne przeznaczenie, ale także bogactwo zastosowanych środków, pomysłowość i oryginalność wykorzystanych technik kompozytorskich. Wyjątkowość omawianej publikacji polega więc na nieprzeciętnej umiejętności zespolenia w jedno wielu osobliwych elementów, zachowując jednocześnie ich przystępność oraz użytkowość. Niniejszy zbiór niech więc stanie się zaproszeniem do niezwykłego świata dźwięków kompozytora – celebrującego misterium Boga w pięknie muzyki – wielokrotnie i na różne sposoby.

 

 

 

  

 

Wyjątkowy recital fortepianowy w DIMK!

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Katedra Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego zapraszają na recital fortepianowy w wykonaniu Bojana Martinovicia z Akademii Muzycznej w Cetinje (Czarnogóra). Koncert odbędzie się 18 października 2019 r. w sali im. Fryderyka Chopina mieszczącej się w siedzibie DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7 w Opolu. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Darmowe bilety wstępu do nabycia w biurze DIMK. 

 

 

 

Zaproszamy do udziału w Kursie Psałterzystów

Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

(Ps 138,1)

Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji (OWMR 102).

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

Program kursu obejmuje 6 sobotnich spotkań (jedno spotkanie w miesiącu), w godzinach 10.00–14.00, podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

Koszt całego kursu wynosi 150 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada).

Całość zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym, które nastąpi po zdanym egzaminie końcowym. 

Terminarz spotkań:

  • 16 listopada 2019 r.
  • 7 grudnia 2019 r.
  • 25 stycznia 2020 r.
  • 29 lutego 2020 r.
  • 21 marca 2020 r.
  • 18 kwietnia 2020 r.
  • 30 maja 2020 r. - egzamin końcowy
  • 20 czerwca 2020 r. - błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty

Chętni do udziału w kursie kandydaci proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie go na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do formularza należy dołączyć opinię proboszcza. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 listopada 2019 r.

 

 

 

 

 

 

Pielgrzymka chórów kościelnych na Górę św. Anny

Duszpasterz Muzyków Kościelnych zaprasza chóry parafialne do uczestnictwa w pielgrzymce chórów kościelnych na Górę św. Anny w dniach 19-20.10 br. Rozpoczęcie w sobotę 19.10. o godz. 15:30 w Domu Pielgrzyma, zakończenie w niedzielę 20.10. ok. godz. 14:00. Repertuar, który będzie wykonywany podczas pielgrzymki do pobrania poniżej:

 

 

Modlitewno-koncertowe spotkanie

W niedzielę, 29 września 2019 r., o godz. 15.00 zapraszamy na koncert Śpiewajcie Panu psalm. Chór mieszany Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu Schola Cantorum Opoliensis, pod dyrekcją Anny Sikory, wykona Nieszpory Moritza Brosiga w ramach Koncertów Jesiennych w Nowej Wsi Królewskiej. W programie znajdą się również inne kompozycje chóralne i organowe. Przy instrumencie zasiądzie Michał Blechinger. 

 

 

 

Koncert DIMK w Filharmonii Opolskiej

15 września 2019 r. o godz. 18.00 sala koncertowa Filharmonii Opolskiej wypełniona zostanie dźwiękiem organów. Wszystko za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Tym razem wydarzenie to nabierze tym bardziej wyjątkowego charakteru, gdyż przy organowym kontuarze zasiądą nie tylko uczniowie, ale również wykładowcy DIMK. Na scenie dodatkowo wystąpią chóry DIMK: chłopięcy Pueri Cantores Opolienses i mieszany Schola Cantorum Opoliensis

 

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub on-line

  

 

 

 

 

Ars Musica pro Nova Terra - Organy Śląska Opolskiego, vol. 24

Ars Musica pro Nova Terra to 24. wolumin ukazującej się pod redakcją ks. Grzegorza Poźniaka serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. Na 20-głosowym, zabytkowym instrumencie firmy Rieger, w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwi, gra Maciej Lamm. Płyta stanowi błyskotliwe połączenie różnorodnych nurtów, gatunków i form muzycznych, począwszy od barokowych dzieł nestora muzyki organowej – J.S. Bacha, przez romantyczną stylistykę F. Mendelssohna-Bartholdego i ekscentryczne brzmienia F. Liszta, aż po skomplikowaną harmonicznie XX-wieczną twórczość improwizatorską M. Surzyńskiego. Całość ubogacają dodatkowo autorskie improwizacje artysty na temat znanych pieśni kościelnych. Płyta ukazuje się w jubileuszowym roku 10-lecia kolekcji Organy Śląska Opolskiego dzięki współpracy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, Katedry Muzykologii UO i Zakładu Poligraficznego SINDRUK.

 

 

Wielka inauguracja!

Gorąco zapraszamy na wyjątkowy koncert organowy otwierający obchody 10-lecia naszej serii płytowej Organy Śląska Opolskiego. 8 września 2019 r. o godz. 15.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowej Cerekwii do instrumentu zasiądzie Gabriela Czurlok. W ramach uroczystości odbędzie się również poświęcenie organów po remoncie, a także promocja najnowszej płyty - vol. 24 Ars Musica pro Nova Terra Macieja Lamma. 

 

 

 

 

Drodzy Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie i Chórzyści,
u progu nowego roku szkolnego zapraszamy na spotkania organizacyjne  wg następującego planu:

 

 

 

 

Chór żeński DIMK zaprasza!

Chór żeński DIMK Opolienses Puellae Cantantes ogłasza nabór na nowy sezon artystyczny. Zapraszamy do dwóch grup: dziecięcej (zajęcia w każdy piątek o godz. 16.20) i dorosłej (termin zajęć dopasowany zostanie do indywidualnych potrzeb kandydatek). Oferujemy: darmowe zajęcia, indywidualną i zbiorową emisję głosu, warsztaty, koncerty i wspaniałą atmosferę! Chętne kandydatki zapraszamy do kontaktu z nami. 

 

 

 

Zaproszenie do udziału w warsztatach chóru chłopięcego

Gorąco zapraszamy wszystkich uzdolnionych wokalnie chłopców w wieku 6-12 lat do udziału w nieodpłatnych warsztatach chóru chłopięcego DIMK Pueri Cantores Opolienses, w terminie 22-23 sierpnia br., na Górze św. Anny. Podczas zgrupowania odbędą się rówież przesłuchania do poszczególnych grup chóralnych. Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.