DIECEZJALNY INSTYTUT MUZYKI KOŚCIELNEJ 

17 września 1974 roku ks. bp Antoni Adamiuk, Wikariusz Generalny, skierował list do proboszczów informujący o projekcie zorganizowania przy katedrze św. Krzyża w Opolu trzyletniego kursu organistowskiego.

 

 

 

 

więcej...

 

WYKŁADOWCY

W skład naszego zespołu wchodzą znani i cenieni wykładowcy. Wszyscy są praktykującymi organistani z dużym doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 więcej... 

Zaplecze instrumentalne

Dysponujemy dużym zapleczem instrumentalnym. Studenci mają okazję korzystać z wielu profesjonalnych instrumentów w kilku lokalizacjach. Mogą również koncertować w świątyniach.
2018/2019

 

Życzenia z okazji wspomnienia św. Cecylii

 

Drodzy Muzycy Kościelni w diecezji opolskiej!
Drodzy sympatycy i miłośnicy muzycznego piękna!
Przesyłam Wam wszystkim najserdeczniejsze pozdrowienia!


Wspomnienie patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii, które wiąże się z datą 22 listopada, jest naszym największym świętem. W tym roku moja myśl kieruje się w stronę słów kard. J. Ratzingera, który przekonuje, że „muzyka kościelna musi ciągle na nowo szukać własnej drogi, walcząc na dwóch frontach. Z jednej strony, na przekór purytańskiej pysze, musi uzasadniać konieczne wcielanie się ducha w dzieło muzyczne, z drugiej strony w spotkaniu z codziennością ma kierować ducha i kosmos ku boskiej rzeczywistości”. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że tylko ciągła praca nad własnym wnętrzem może prowadzić do właściwych rozeznań w tej misternej rzeczywistości muzyczno-kościelnej. Ileż potrzeba nam wrażliwości! Ileż pokornej postawy w podejmowaniu posługi muzyka kościelnego! Ileż rozmodlenia! A zatem tego przede wszystkim życzę całemu środowisku muzyków kościelnych: Tego wszystkiego co wiąże się z duchową stroną naszej posługi! Tak, aby wiara nasza i jej doświadczenie stawały się prawdziwym świętem dla nas samych i dla tych, którzy modlą się dzięki naszej posłudze.
Niech św. Cecylia natchnie nas wszystkich prawdziwym szczęściem!
Niech przekłada się ono na nasze życie rodzinne, powołanie, wszystkie nasze codzienne obowiązki…
Tego wszystkim najserdeczniej życzę!


Szczęść Boże!
ks. prof. UO dr hab. Grzegorz Poźniak

kartka-św.Cecylia1

 

Tydzień DIMK

Msza_DIMK.jpg 

Serdecznie zapraszamy do udziału w święcie naszej szkoły - Tygodniu Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Przez cały tydzień proponujemy otwarte próby naszych chórów, a najmłodszym - specjalne, piątkowe zajęcia. W szczególności zaś pragniemy wspólnie spotkać się na Mszy Świętej połączonej z uroczystością, podczas której zostaną wręczone indeksy i dyplomy.

Do udziału w świętowaniu serdecznie zapraszamy naszych Nauczycieli, Uczniów, ich Rodziców i wszystkich Opolan.


Tydzień_DIMK2.png

 

 

 

 

Zapraszamy na wykład otwarty

 

 

 

Mistrzowski kurs interpretacji muzyki organowej

W najbliższym tygodniu gościć będziemy panią prof. Maję Smiljanić-Radić z Akademii Muzycznej w Belgradzie (Serbia). Jej pobyt na opolskiej muzykologii zbiega się z obchodami Tygodnia DIMK, dlatego zapraszamy wszystkich uczniów do czynnego udziału w wykładach i kursach prowadzonych przez naszego gościa.

 

 

 

                           

      PLAN OBECNOŚCI prof. M. Smiljanić-Radić w Opolu

wtorek

9.00-10.30 - wykład pt. Serbska muzyka organowa

(sale muzykologii WT UO przy ul. Drzymały 1a)

środa

12.30-14.30 - kurs interpretacji muzyki organowej

(sale DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7)

czwartek

12.00-16.00 - kurs interpretacji muzyki organowej

(sale DIMK przy ul. Grunwaldzkiej 7)

 

 

 

Kurs Psałterzystów

Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić swoją funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji (OWMR 102).

 

Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

(Ps 138,1)

Czy masz pragnienie śpiewać psalmy na cześć Pana…?

Jeśli chcesz nabyć tę umiejętność, przyjdź na Kurs Psałterzystów!

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na Kurs Psałterzystów, którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii.

Do udziału zapraszamy:

ü  dzieci (od lat 13), młodzież i dorosłych;

ü  kobiety i mężczyzn;

ü  osoby świeckie i konsekrowane

– jednym słowem wszystkich, którzy pragną pełnić funkcję psałterzysty w swoich parafiach czy wspólnotach.

Program kursu obejmuje 6 spotkań (od listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r.), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), które pozwolą im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych.

Zajęcia odbywać się będą w soboty: tok zasadniczy w godz. 10.00–14.00 (5 godz. lekcyjnych). Prowadzić je będzie pracownik DIMK, s. dr Dolores Nowak (muzykolog, posiadająca także przygotowanie w dziedzinie chóralistyki i emisji głosu). Kurs kończy się egzaminem oraz uroczystym błogosławieństwem do pełnienia funkcji psałterzysty w zgromadzeniu liturgicznym.

Koszt całego kursu wynosi 120 zł (płatność jednorazowym przelewem bankowym na konto podane na stronie DIMK do końca listopada).

Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Do formularza należy dołączyć opinię proboszcza. Zgłoszenia przyjmowane są do 10.11.2018 r.  

Spotkania odbywać się będą w następujących terminach:

 • 17 listopada
 • 15 grudnia
 • 26 stycznia
 • 23 lutego
 • 23 marca
 • 27 kwietnia.

W maju – egzamin (termin do ustalenia z uczestnikami kursu).

 

Wszelkie informacje:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: 77 441 15 09

www.dimk.diecezja.opole.pl

www.facebook.com/DIMK.Opole

www.twitter.com/DIMKopole

www.instagram.com/DIMK.Opole

 

 

 

Nowoczesna edukacja muzyczna w DIMK

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu realizuje program pt. Nowoczesna edukacja muzyczna w ramach projektu, ogłoszonego przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych "Silne NGO", finansowanego ze środków Urzędu Miasta Opola. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu możliwy stał się zakup: projektora multimedialnego, ekranu projekcyjnego, stolika pod projektor, a także wieży audio. Dzięki tym sprzętom działania w naszym Instytucie będą prowadzone jeszcze bardziej nowocześnie, a sprzęt audiowizualny uatrakcyjni każde zajęcia.

 

Muzyka jest piękna - bajka dla dzieci

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza II Ogólnopolski Konkurs Literacki – Muzyka jest piękna – bajka dla dzieci. Celem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki dla dzieci (w wieku do 10 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. W konkursie może uczestniczyć autor lub grupa autorów, którzy indywidualnie lub we współpracy przygotują tekst oraz ilustracje bajki.  

Prace należy przesyłać do 30 września 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres organizatora konkursu: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej, ul. Grunwaldzka 7; 45-054 Opole (z dopiskiem Muzyka jest piękna). Nagrodą jest opublikowanie w Wydawnictwie SINdruk w Opolu oraz ogólnopolska promocja bajki.

Szczegóły w regulaminie.

  

Koncert chóralny w Czechach

Chór Schola Cantorum Opoliensis działający przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej od maja 2017 roku, reprezentując diecezję opolską, nawiązuje współpracę z czeskim chórem z Vrbna pod Pradziadem. Okazją ku temu stał się projekt "Pochwała Muzyki", a co za tym idzie, wspólne koncerty, spotkania oraz warsztaty w Polsce i w Czechach. Celem projektu stała się szeroko rozumiana współpraca na polu muzycznym. Miniony czas był okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowych technik wokalnych, poszerzania repertuaru i poznania kultury sąsiadów. W ramach podtrzymywania współpracy, w sobotę - 22.09.2018 r., chórzyści DIMK po raz kolejny zagoszczą na czeskiej ziemi. Chór mieszany Schola Cantorum Opoliensis wraz z chórem chłopięcym Pueri Cantores Opolienses wezmą udział w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Vrbnie pod Pradziadem. Naszym chórzystom życzymy wspaniałego koncertu!

 

 

 

Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej

16 wrześnina 2018 r. o godz. 18:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się Koncert Organowy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Podczas koncertu wystąpią uczniowe DIMK:

         • Krzysztof Malik - klasa organów mgr. M. Blechingera
         • Szymon Marzok - klasa organów mgr. G. Czurlok
         • Marta Mularczyk - klasa organów mgr. M. Lamma
         • Mikołaj Szczęsny - klasa organów mgr. A. Sikory

Przygotowanie organów:
Kamerton - Wiesław Jeleń (Olszynka k. Prudnika)

W programie m.in.:
J.S. Bach, C. Franck, J. Langlais, F. Nowowiejski, M. Reger, M. Sawa

 

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii lub on-line.

 

Nowy rok szkolny 2018/2019

 

 

Osoby zakwalifikowane do nauki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej oraz obecnych uczniów i chórzystów, a także kandydatów do chórów zapraszamy na spotkanie organizacyjne i pierwsze zajęcia według następującego planu:

 

3 IX (poniedziałek)

godz. 15:30: Kierunek Wokalistyka: rok 1 i 2, Kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych: rok 1 i 2 

godz. 18:00: Chór Schola Cantorum Opoliensis

4 IX (wtorek)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 1

godz. 17:00: Chór Pueri Cantores Opoliensesgrupa koncertująca

godz. 18:00: Chór Pueri Cantores Opoliensesgrupa przygotowawcza oraz kandydaci

5 IX (środa)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 2 i 3

godz. 17:00: Chór Opolienses Puellae Cantantes

6 IX (czwartek)

godz. 15:30: Kierunek Organista: rok 4 i 5

7 IX (piątek) 

godz. 15:30: Kierunek Podstawowe Kształcenie Muzyczne – Ogródek Muzyczny: wszystkie grupy

8 IX (sobota)

godz. 9:00: Kierunek Prowadzenie Zespołów Instrumentalnych